7. května 2017 11:18, aktualizováno  11:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka: Jednání Zemana bylo nedůstojné. Svým chováním nás posunul na východ

Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka zatím netuší, koho by hnutí ANO mohlo nominovat na ministra financí namísto Andreje Babiše, jehož demisi odeslal na Pražský hrad. Babiš v sobotu v České televizi prohlásil, že hnutí již jméno nástupce zná.

„Já to netuším a nebudu to komentovat, myslím, že jednotlivé kroky musí jít postupně,” uvedl Sobotka v pořadu Partie televize Prima. Premiér se nejprve chce sejít se zástupci hnutí ANO. Poznamenal však, že musí jít o člověka, který nebude nijak spojený se společností Agrofert.

Sobotka v pořadu také okomentoval čtvrteční konfrontaci na Hradě. „Prezident si to mohl ušetřit, pokládám to za nedůstojné. Tím, co se odehrálo na Hradě jsme se zase posunuli na východ, kam Česká republika rozhodně nepatří,” řekl Sobotka. Čtvrteční vystoupení, při němž se prezident Zeman snažil premiéra ponížit a přijímal Sobotkovu demisi, kterou ale premiér nepodával, si vysloužilo velkou pozornost médií v zemi i zahraničí.

Sobotka spolu s prezidentem Zemanem následně společně hodinu debatovali za zavřenými dveřmi. „Zhruba hodinu jsme diskutovali, chtěl jsem slyšet jeho názor na interpretaci ústavy, jasného názoru jsem se nedočkal,” popsal Sobotka, který také poznamenal, že Zeman opustil nadstranický přístup a straní hnutí ANO.

Sobotka se také vyjádřil k nahrávkám, které se tento týden objevily na internetu. Andrej Babiš v nich mluví s nyní již bývalým redaktorem deníku Mladá fronta Markem Přibilem. Sobotka potvrdil, že šlo o novou skutečnost, která hrála roli v jeho rozhodnutí odvolat Babiše. Odmítl, že by si sledování Babiše objednala ČSSD, tajné nahrávky je však třeba ze strany policie vyšetřit.

„Byl bych rád, kdyby tématem předvolební kampaně byla i jiná témata než Andrej Babiš. Je otázkou, zda by měl vůbec kandidovat, když se prokázalo, že vědomě lhal. Chtěl bych, abychom diskutovali o ceně práce či o podmínkách pro seniory,” uvedl Sobotka na dotaz, zda bude odvolání Babiše předvolebním tématem.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz