Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sobotka jel za olomouckým hejtmanem. Rozbořilova demise se očekává

Česko

  15:26
PRAHA - Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka v pátek po příjezdu do Olomouce zopakoval, že obviněný olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) musí odstoupit.

Hejtman Jiří Rozbořil na tiskové konferenci. foto: Tomáš FraitMAFRA

Sobotka se sejde s Rozbořilem a poté zasedne vedení krajské organizace ČSSD, které bude za účasti stranického předsedy jednat o dalším Rozbořilově působení v čele hejtmanství a kandidátky pro krajské volby. Policie hejtmana v údajné korupční kauze obvinila z podplácení. Rozbořil s obviněním nesouhlasí a zatím nerezignoval na hejtmana ani krajského lídra ČSSD.

Stačí hlas proti a končím. Náměstci mě ale podporují, tvrdí hejtman Rozbořil

„Myslím, že je to poměrně jednoduché řešení a je to řešení, které je nasnadě. Určitě nejsem jediný v sociální demokracii, kdo si myslí, že je potřeba reagovat takovýmto způsobem,“ odpověděl Sobotka po příjezdu před sídlo krajské organizace ČSSD v centru Olomouce na dotaz novinářů, zda trvá na své výzvě, aby Rozbořil odstoupil.

Pokud někdo zastává veřejnou funkci a je obviněn ze spáchání trestného činu, tak by podle Sobotky měl z této funkce odstoupit, věnovat se své obhajobě a „nezatěžovat veřejnou funkci řešením takovéhoto problému“. Sobotka nyní jedná s Rozbořilem, který ho o schůzku požádal. Od 17:00 bude zasedat krajský výkonný výbor ČSSD. „Myslím, že krajský výbor musí tuto situaci jednoznačně vyřešit,“ podotkl Sobotka.

Obvinění policistů je rozsáhlé, Rozbořil hraje okrajovou roli, tvrdí hejtmanův advokát

,,Má role v kauze je nepodstatná“

Rozbořil, který je hejtmanem od roku 2012, novinářům ve čtvrtek řekl, že úplatek nenabízel. „Má role v této kauze je podle mého názoru nepodstatná a rozhodně nejsem klíčovou osobou,“ uvedl. Proti obvinění podal stížnost. Zároveň řekl, že zatím nebude rezignovat a o svém případu se rozhodl informovat krajské i celostátní vedení ČSSD, ve kterém ale mezitím začaly sílit hlasy žádající jeho rezignaci.

V olomoucké korupční kauze, která se v úterý dostala na veřejnost při domovních prohlídkách v Olomouci i Praze, byli vedle Rozbořila obviněni také náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec, šéf tamní hospodářské kriminálky Radek Petrůj a vlivný olomoucký podnikatel a blízký přítel Ivana Langra Ivan Kyselý. Za údajné ovlivňování kauz jim hrozí až deset let vězení. Obvinění policisté asi budou postaveni mimo službu po propuštění z vazby.

Ostravský okresní soud ve čtvrtek poslal do vazby tři ze čtyř obviněných kvůli obavě z ovlivňování svědků a pokračování v trestné činnosti. Pro Rozbořila žalobce vazbu nežádal.

Olomoucký hejtman Rozbořil je prvním obviněným. Bude stíhán na svobodě

Detektivové z Útvaru pro odhalovaní organizovaného zločinu (ÚOOZ) na případu pracovali přes rok a dospěli k závěru, že se podezřelí podíleli na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací ze spisů, což negativně ovlivňovalo vyšetření případů.

Podle serveru Neovlivní.cz má ÚOOZ podezření, že bylo ovlivněno vyšetřování údajných machinací v extraligovém hokejovém klubu HC Olomouc, financování jednoho z regionálních akvaparků či výstavba jezdeckého areálu v Olomouci-Lazcích. Rozbořil prý nabízel Kadlecovi úplatek za to, že bude odloženo vyšetřování dotací pro projekt jezdeckého klubu, uvedl server s odvoláním na policejní odposlechy. Kadlec údajně nabídku přijal.

V úterý pak zahájili detektivové akci Vidkun, provedli řadu domovních prohlídek a postupně zadrželi či předvedli několik lidí včetně bývalého ministra vnitra Ivana Langra. Jen v jeho bytě v Olomouci strávili více než 13 hodin, ale nakonec ho propustili.

Zeman chce s hodnocením olomoucké kauzy počkat

Prezident Miloš Zeman by počkal s hodnocením olomoucké kauzy údajné korupce a zapojení hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) do ní. Na tiskové konferenci ve Zlínském kraji upozornil na případ současné eurokomisařky Věry Jourové, která v minulosti čelila obvinění, ale byla nevinná. Upozornil také, že by do vyšetřování případu neměli zasahovat politici.

Prezident připomněl, že vyšetřování je zatím v počátku. Zdůraznil, že by se měla dát volná ruka policistům, a naopak by se neměla nechat volná ruka politikům, kteří by chtěli obviněné bránit nebo naopak vymáhali jejich stíhání.

Rozbořil je v olomoucké korupční kauze jedním ze čtyř obviněných, jako jediný je stíhaný na svobodě. Rezignovat zatím odmítá, ale odchod z funkce po něm požaduje premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Trojice dalších mužů, obviněných z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplácení, je ve vazbě. Podle informací ČTK jde o olomouckého šéfa odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje, náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece a podnikatele Ivana Kyselého, blízkého přítele Ivana Langra.

Jourová, která tehdy byla náměstkyní ministra pro místní rozvoj, strávila na podzim 2006 měsíc ve vyšetřovací vazbě kvůli kauze Budišov. Podezření z korupce se ale neprokázalo a stíhání v létě 2008 skončilo konstatováním, že skutek se nestal. Soud přiznal Jourové 2,7 milionu korun jako náhradu majetkové újmy.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...