Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona -1 °C oblačno Předplatné LN
26. února 2017 12:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka kritizuje Babiše. Na sněmu podle něj jen ,plácal do vody'

Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka. | foto: ČTK

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kritizoval v neděli předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Jeho působení podle něj směřuje k autokracii. „Mně by v sociální demokracii nikdy nic takového neprošlo. Tradiční strany slouží jako pojistka,“ řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce, kde se vyslovil mimo jiné proti Babišovu návrhu na snížení počtu poslanců.

Hnutí ANO se dnešní změnou stanov, která posílila pravomoci předsedy, přiklání k autoritativnímu řízení. Podle Sobotky budou místopředsedové ANO jen komparzem, který nebude moci rozhodovat o podstatných záležitostech. Se Sobotkou v debatě České televize souhlasil předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

Babiš obhájil post šéfa hnutí ANO. Jsem urputné hovado, společně to můžeme vybojovat, řekl

„Jestli teď bude ANO rozhodovat podle toho, kdo je předsedovi víc sympatický, nebo jestli na něj někdo něco donesl předsedovi, tak se z toho stane tak trochu Severní Korea,“ řekl místopředseda sněmovny Gazdík.

Podle schválené změny stanov bude mít předseda hnutí ANO nově pravomoc vyškrtnout kandidáty, doplnit na kandidátku nové jméno nebo změnit pořadí lidí na kandidátní listině pro volby na všech úrovních samosprávy. Dosud tuto pravomoc měl pouze výbor hnutí, ve kterém zasedají členové předsednictva a předsedové krajských organizací.

Sobotka: Nedovedu si představit, že bych měl takovou pravomoc

Podle premiéra Sobotky ANO změnou stanov odbouralo vnitřní pojistku, kterou by měly demokratické strany mít. „Jestliže ANO zmocnilo Andreje Babiše a ten může zasahovat do úplně všech kandidátek, tak je přeci jasné, že hnutí ANO se posouvá ne směrem k větší demokratizaci, ale začíná tam příklon k naprosto autoritativním prvkům,“ konstatoval Sobotka. Doplnil, že si nedovede představit, že by měl pravomoc zasahovat do všech kandidátek. V tradiční demokratické straně by podle něj nic takové nemohlo být schváleno.

Sobotka i Gazdík se do Babiše opřeli i kvůli jeho nápadu na snižování počtu poslanců a senátorů ze současných 281 na 101. Omezila by se tím podle nich opozice a zákonodárce by bylo možné snadněji ovlivnit či zmanipulovat. „Pokud by se dramaticky snížil počet zákonodárců, menší skupina je mnohem snáze ovlivnitelná. Bylo by to oslabení demokracie a jejích základních principů,“ uvedl Sobotka.

Důležitější problémy

Podle Gazdíka ale Senát určité změny potřebuje a je shoda na tom, že by se lhůta pro projednání zákonů v Senátu měla prodloužit z 30 na 60 dní. Tato úprava by se podle Gazdíka měla stihnout ještě do konce volebního období, podle Sobotky ale nebude součástí vládní komplexní novely ústavy.

Podle Sobotky má Česká republika mnohem důležitější problémy, které by měla řešit. Těmi jsou například nízké mzdy, odliv kapitálu do zahraničí nebo špatná dostupnost bydlení. „To, že jsme měli přebytkový rozpočet, není zásluha Andreje Babiše, ale toho, že jsme členy Evropské Unie,“ tvrdí Sobotka.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?
VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?

Učit se zábavnou hrou, to je ideální pro každé dítě, viďte? S dobrými pomocníky to jde jedna báseň, jako třeba s Chytrými vějíři, které jsme s dětmi vyzkoušeli.