13. června 2017 14:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka: Kvóty nepřijmeme, budeme hájit svou pozici, pokuty nehrozí

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a český premiér Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a český premiér Bohuslav Sobotka. | foto: ČTK

PRAHA Česká vláda trvá na tom, že se nebude účastnit přerozdělování migrantů podle kvót, na nichž se shodly státy EU, řekl v úterý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) novinářům. Česko podle něj má připravené argumenty, aby stůj postoj obhájilo i v případě, že s ním Evropská komise zahájí řízení kvůli porušení unijní legislativy.

„Jsme pevně rozhodnuti jako vláda neúčastnit se přerozdělování, neúčastnit se systému povinných kvót,“ zopakoval v úterý Sobotka postoj české vlády. „V případě, že s Českou republikou bude zahájeno jakékoli řízení, tak jsme připraveni hájit tuto naši pozici a dát na stůl argumenty, proč ta cesta povinných kvót je špatně,“ dodal Sobotka.

Rozdělování migrantů z Řecka a Itálie odmítá také Polsko, Maďarsko nebo Slovensko. Na systému relokací se unijní země přes odpor některých států shodly v roce 2015. Středoevropské státy však určený závazek nechtějí splnit. Evropská komise v úterý rozhodne, zda kvůli tomu s Českem, Polskem a Maďarskem zahájí řízení pro porušení unijní legislativy.

Čtvrtmiliardová pokuta? Česku prý nehrozí.

Podle Sobotky je česká vláda připravena vést s Evropskou komisí dialog a svůj postoj zdůvodnit. „V rámci téhle debaty budeme uplatňovat naše stanoviska, naše názory, budeme hájit pozici České republiky. Nemyslím si, že by teď České republice hrozily nějaké pokuty,“ dodal.

Postihem za nedodržení kvót by podle expertních odhadů mohla být pokuta ve výši až čtvrt miliardy korun. Hovořilo se také o možnosti pozastavení možnosti čerpat peníze z unijních fondů. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zahájení řízení se státy, které kvóty odmítají, podpořil. Minulý týden při své návštěvě v České republice uvedl, že přijímání migrantů je otázkou solidarity. Zároveň však vyloučil spojení této problematiky s příjmem peněz z fondů EU.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz