Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka: Kvůli kvótám se soudit nebudeme, byli bychom v izolaci

Český premiér Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český premiér Bohuslav Sobotka. | foto: ČTK

PRAHA Česko se podle premiéra Bohuslava Sobotky nepřipojí ke slovenské žalobě na dočasné uprchlické kvóty v rámci EU, aby se nedostalo do izolace při vyjednání o odmítnutí trvalých imigračních kvót. Sobotka to ve čtvrtek uvedl ve Sněmovně na dotaz poslance ODS Petra Bendla.

„Odmítám, abychom slepě sledovali politiku Slovenska. Máme vlastní zahraniční politiku,“ uvedl předseda vlády, která podle něj chce dál vyjednávat a nepoužívat hrozbu žalobami. „Naším cílem není dostat Českou republiku do izolace v rámci Evropské unie,“ vysvětloval Sobotka. Podle něj by nemělo smysl jednat způsobem, který znemožní komunikaci s dalšími členskými zeměmi „prostě proto, že argumenty České republiky už nebudou poslouchány a nebudou brány vážně“.

Za klíčové Sobotka nepovažuje tři tisíce uprchlíků, kteří budou do Česka přiděleni v rámci jednorázové relokace. „To, co je klíčové, je trvalý přerozdělovací mechanismus, který by schválen být neměl. Na to musíme nasadit všechny síly. Jednorázový mechanismus je něco, co odezní,“ uvedl předseda vlády.

Sobotka poukázal také na to, že pokud by Slovensko se svou žalobou uspělo, zrušení jednorázového přerozdělování uprchlíků by se týkalo všech států unie. Bendl kvůli tomu Sobotkovi vyčetl, že se za slovenský postup schovává, i když i Česko bylo poškozeno rozhodnutím o jednorázových kvótách, které odmítalo. „Nechováte se jako premiér České republiky, ale jako náměstek premiéra Slovenska,“ obořil se Bendl na Sobotku.

Premiér poslancovo tvrzení odmítl s tím, že Česko jednorázovými kvótami nebylo poškozeno, ale bylo spolu se Slovenskem na summitu ministrů vnitra EU přehlasováno.

Spor o detenční zařízení

Sobotka se také ohradil proti tvrzení poslance ANO Jiřího Zlatušky, který si stěžoval na údajně „bezcitné“ a „potupné“ zacházení s běženci v zařízeních pro zajištění cizinců, v nichž je prý prostředí „v řadě prvků horší než prostředí ve vězení“. Premiér poukázal na to, že tato zařízení jsou určena pro nelegální migranty a že je s nimi zacházeno v souladu se zákony. „Existují zákonné důvody pro pobyt uprchlíků v detenčních zařízeních a já nemám žádné signály o tom, že by ministerstvo vnitra jednalo v rozporu s těmito důvody,“ řekl premiér.

Předseda vlády rovněž odmítl zavádění bariér, kontrol a prohlídek na hranicích mezi státy EU kvůli uprchlíkům. Sobotka odmítl návrhy Úsvitu na obnovení pohraniční policie, zmínil ale personálního posílení policie o několik set lidí ročně včetně policie cizinecké.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...