Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Sobotka: Kvůli kvótám se soudit nebudeme, byli bychom v izolaci

Slovensko-cest

  16:02
PRAHA - Česko se podle premiéra Bohuslava Sobotky nepřipojí ke slovenské žalobě na dočasné uprchlické kvóty v rámci EU, aby se nedostalo do izolace při vyjednání o odmítnutí trvalých imigračních kvót. Sobotka to ve čtvrtek uvedl ve Sněmovně na dotaz poslance ODS Petra Bendla.

Český premiér Bohuslav Sobotka. foto: ČTK

„Odmítám, abychom slepě sledovali politiku Slovenska. Máme vlastní zahraniční politiku,“ uvedl předseda vlády, která podle něj chce dál vyjednávat a nepoužívat hrozbu žalobami. „Naším cílem není dostat Českou republiku do izolace v rámci Evropské unie,“ vysvětloval Sobotka. Podle něj by nemělo smysl jednat způsobem, který znemožní komunikaci s dalšími členskými zeměmi „prostě proto, že argumenty České republiky už nebudou poslouchány a nebudou brány vážně“.

Česká detenční zařízení jsou nelidská a ponižující, zní z Organizace pro pomoc uprchlíkům

Za klíčové Sobotka nepovažuje tři tisíce uprchlíků, kteří budou do Česka přiděleni v rámci jednorázové relokace. „To, co je klíčové, je trvalý přerozdělovací mechanismus, který by schválen být neměl. Na to musíme nasadit všechny síly. Jednorázový mechanismus je něco, co odezní,“ uvedl předseda vlády.

Sobotka poukázal také na to, že pokud by Slovensko se svou žalobou uspělo, zrušení jednorázového přerozdělování uprchlíků by se týkalo všech států unie. Bendl kvůli tomu Sobotkovi vyčetl, že se za slovenský postup schovává, i když i Česko bylo poškozeno rozhodnutím o jednorázových kvótách, které odmítalo. „Nechováte se jako premiér České republiky, ale jako náměstek premiéra Slovenska,“ obořil se Bendl na Sobotku.

Premiér poslancovo tvrzení odmítl s tím, že Česko jednorázovými kvótami nebylo poškozeno, ale bylo spolu se Slovenskem na summitu ministrů vnitra EU přehlasováno.

Spor o detenční zařízení

Sobotka se také ohradil proti tvrzení poslance ANO Jiřího Zlatušky, který si stěžoval na údajně „bezcitné“ a „potupné“ zacházení s běženci v zařízeních pro zajištění cizinců, v nichž je prý prostředí „v řadě prvků horší než prostředí ve vězení“. Premiér poukázal na to, že tato zařízení jsou určena pro nelegální migranty a že je s nimi zacházeno v souladu se zákony. „Existují zákonné důvody pro pobyt uprchlíků v detenčních zařízeních a já nemám žádné signály o tom, že by ministerstvo vnitra jednalo v rozporu s těmito důvody,“ řekl premiér.

Předseda vlády rovněž odmítl zavádění bariér, kontrol a prohlídek na hranicích mezi státy EU kvůli uprchlíkům. Sobotka odmítl návrhy Úsvitu na obnovení pohraniční policie, zmínil ale personálního posílení policie o několik set lidí ročně včetně policie cizinecké.

Autor: