Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš: Chovanec je kmotr kmotrů a vykonal popravu Šlachty

Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka ve Sněmovně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka ve Sněmovně. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Podsvětí si objednalo popravu šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty a vykonal ji ministr vnitra Milan Chovanec. Je to kmotr kmotrů. Tak už poněkolikáté zaútočil místopředseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na ministra vnitra kvůli chystané reorganizaci policie v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Podle Babiše byla klíčovou událostí ve „spiknutí“ proti Šlachtovi akce, při které byl po zásahu detektivů protimafiánského útvaru obviněn šéf odboru Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. Ministr financí naznačil, že právě z této policejní složky utíkají informace a Šlachta tímto krokem zřejmě podráždil politiky napojené na policii od které získávali informace.

Debata se brzy vyostřila a politici nešetřili osobními útoky. Babiš zaútočil na moderátora debaty Václava Moravce. „Ste zase nabrífovanej, abyste mně popravil. Ať se pak nikdo nediví, že sem nechodím,“ prohlásil například. Několikrát také novináře obvinil, že lže.

Babiš už minulý týden odmítl pozvánku do pořadu s odůvodněním, že Moravec na něj a jeho firmy permanentně útočí.

Moravec Babišovým výtkám oponoval, že úkolem médií je předkládat fakta a hledat odpovědi. „Vy my neodpovídáte na otázky, pane vicepremiére,“ řekl poté, co se Babiš opakovaně ohrazoval, že mu skáče do řeči. Podle Babiše je právě přerušování jeho promluv důvodem, proč do diskusního pořadu s Moravcem nerad chodí. Moderátor proti tomu uvedl, že obsahové analýzy pořadu ukazují, že nejméně ukázněným hostem, který ostatním nejvíc skáče do řeči, je Babiš.

Babišovi spoludiskutéři, předseda ODS Petr Fiala a předseda KSČM Vojtěch Filip se také zajímali, jak je možné, že předseda ANO ví, že ÚOOZ šetří Škodu Transportation.

„Všichni, který znají to prostředí, vědí, že ministerstvo vnitra právě řídí vlivová agentura ČSSD, ta rozhoduje a vlastně pan Šlachta byl neposlušný policista. A střet zájmů má ČSSD, protože ten útvar vyšetřuje například Škodu Arbitration, Škodu Transportation, co je blízká firma panu Chovancovi,“ prohlásil totiž Babiš 16. června v televizi Nova.

Podle jeho kritiků ale informace, že právě tuto kauzu šetří ÚOOZ není nijak veřejně známá a ministr ji musel získat nezákonně. Podle deníku Právo se proto již případem zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Sobotka: Ať Šlachta zůstane státu

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který do debaty vstoupil po telefonu ze své zahraniční cesty, pokládá za rozumné a užitečné, aby vedení policie nabídlo odcházejícímu dlouholetému šéfovi protimafiánského útvaru Robertu Šlachtovi možnost zůstat ve státních službách. Šlachta rezignoval k 30. červnu, protože nesouhlasí s plánovanou reorganizací policie.

„Já pokládám za rozumnější, pokud lidé, kteří mají z povahy svého povolání poměrně velké množství informací, tak aby, pokud možno, zůstali působit ve složkách státu. Ale ne vždy se to povede a samozřejmě je vždycky důležitá vůle obou stran,“ uvedl Sobotka.

Šlachtova rezignace

Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Šlachta rezignoval 10. června na protest proti změnám v policejních strukturách. Reforma policie, jejíž součástí je převedení ÚOOZ a protikorupčního útvaru pod jedno vedení, vyvolala roztržku ve vládní koalici.

Na otázku, zda se chce se Šlachtou setkat, zopakoval, že organizační změny v policii by se neměly politizovat a nechystá se plést do práce policejního prezidenta.

Vicepremiér Babiš už dříve varoval, že ANO zřejmě vypoví koaliční smlouvu, pokud ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) změny podepíše. Po Chovancově podpisu policejní reorganizace ANO začalo prosazovat jednání o zpřesnění v koaliční dohodě. Chce o něm jednat po návratu premiéra ze státní návštěvy Číny.

Mluvilo se také o vlivném lobbistovi Ivo Rittigovi, který se několikrát zmínil o tom, že Andreje Babiše osobně zná. „No znám ho a co má bejt,“ reagoval Babiš s vysvětlením, že se s Rittigem stýkal při tenisových turnajích. Kategoricky ale odmítl, že by tuto známost jakkoli využíval.

Už během pořadu se k jeho průběhu na sociálních sítích začali vyjadřovat politici, komentátoři a další lidé. „Pro pořádek, známe se s Andrejem 21 let a možná by nebylo marné se potkat třeba u Moravce,“ komentoval na twitteru diskusi lobbista Rittig. Babiš na sociální síti odpoledne uvedl, že Otázky Václava Moravce byly dnes zase „totálně v režii Národní Prokorupční Fronty“.

Hlasování o důvěře

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) se shodli, že nebude nutné s případně upřesněnou koaliční smlouvou předstupovat před Sněmovnu se žádostí o důvěru vládě. Zpřesnění dohody chce Babiš a ANO poté, co ji podle nich ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) porušil tím, že podepsal plánovanou reformu policie.

Pro nové hlasování o důvěře vlády se zpřesněnou koaliční smlouvou by byl předseda ODS Petr Fiala, šéf KSČM Vojtěch Filip v ČT naopak řekl, že by hlasování potřeba nebylo.

Sobotka si myslí, že předstupovat před Sněmovnu není nutné, protože neočekává zásadní změny v koaliční smlouvě. Nepředpokládá, že by se měnilo rozdělení resortů mezi koaličními stranami. Premiér zopakoval, že je pro stanovení priorit vlády do konce volebního období. „Určitě ne,“ řekl na otázku, zda je nutné nové hlasování o důvěře, Babiš.

Spor ČSSD a ANO

ČSSD a ANO se dostaly do sporu kvůli policejní reformě, jejíž součástí je převedení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a protikorupčního útvaru pod jedno vedení. ANO tvrdí, že změny jsou nepřipravené a vedené snahou odstranit šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu, který minulý týden rezignoval. Chovanec a Sobotka reformu podporují, lidovci opakovaně mluví o potřebě zachovat stabilní vládu a zajistit, aby reorganizace policie neovlivnila aktuálně vyšetřované případy.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!