8. března 2017 14:06, aktualizováno  17:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka: Ministr financí nehájí české zájmy. Neformálně dohodnu víc, reaguje Babiš

Bohuslav Sobota a Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobota a Andrej Babiš. | foto: MAFRA

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka si ve středu s prvním místopředsedou vlády a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem vyměnili výtky ohledně zastupování ČR na unijních jednáních. Podle Sobotky Babiš chyběl na polovině schůzek ministrů financí, zatímco premiér byl dosud na všech summitech.

Reagoval tak na Babišovu kritiku, že kvůli sjezdu ČSSD zkrátí pobyt na summitu v Bruselu pouze na čtvrteční oficiální část jednání. „Sedět někde je jedna věc, ale aktivně za něco bojovat je věc druhá,“ sdělil Babiš. Dodal, že komunikuje osobně například s kolegy z Německa, Británie a Francie. Neformálně se podle něj dohodne nejvíc věcí.

Podle mandátu, který ve středu vláda schválila, zastoupí na pátečním neformálním jednání v Bruselu českého premiéra slovenský předseda vlády Robert Fico.

„Já jsem se účastnil sta procent jednaní Evropské rady. Andrej Babiš byl na Ecofinu jen v 51 procentech. Ministr financí nepracuje a fakt nehájí zájmy ČR,“ uvedl Sobotka na twitteru. Se smajlíkem dodal, že je to „zajímavé srovnání“.
„To, že A. Babiš skoro nejezdí na Ecofiny, jsem zjistil až dnes, kdy jsem dostal statistiku. To číslo mě šokovalo,“ sdělil později Sobotka.

Babiš potom napsal, že na rozdíl od Sobotky bojuje za české zájmy. „Už tři roky bojuju za to, abychom mohli kontrolovat úniky na DPH a ohlídali jsme si naše peníze a nerozhodovala o tom unie. Obcházím ostatní ministry a otravuju je s tím, aby mě podpořili... Jsem tak neodbytný, že jsem to po třech letech dostal na jednání ministrů i přesto, že se tomu spousta z nich bránila,“ napsal.

Otázal se, co reálně při své stoprocentní účasti vyřešil na jednáních premiérů Sobotka. Babiš v úterý na facebooku napsal, že účast na evropském summitu je jednou z mála povinností, které Sobotka skutečně má. „A přesto místo hájení českých zájmů a jednání o kvótách, brexitu a migraci dá přednost volbě své vlastní osoby na politickém sjezdu. Premiér se jen vymlouvá, když tvrdí, že bude chybět jen na neformální části,“ uvedl. Právě neformální jednání Babiš považuje za nejdůležitější. „Tedy samozřejmě pokud jste schopni se domluvit cizím jazykem,“ poznamenal.

Sobotka sdělil, že netušil, jak špatná Babišova účast na jednání ministrů financí je. „Je z jeho strany velmi pokrytecké, pokud kritizuje moji stoprocentní účast na jednání Evropské rady, a sám jako ministr chyběl na skoro každém druhém jednání,“ uvedl. Téma přítomnosti ministrů na evropských jednáních chce probrat na příštím zasedání vlády. „Já měl pocit, že všichni mají obdobnou účast jako já, tedy alespoň těch 100 procent,“ žertoval po jednání vlády.

Na středečním jednání kabinetu si Sobotka kvůli neúčasti v Bruselu výtky nevyslechl. Připomněl, že v minulosti zastupoval na radě Polsko, jde podle něj o běžný postup.

Summit se bude věnovat migraci, obranné spolupráci a podpoře růstu hospodářských politik. Ve čtvrtek by se mělo také rozhodovat o tom, jestli Donald Tusk zůstane předsedou Evropské rady.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz