3. března 2015 13:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka: Šlechtová by měla na sociálních sítích trávit méně času

Karla Šlechtová na svém facebooku kritizovala ČSSD | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karla Šlechtová na svém facebooku kritizovala ČSSD | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Mezi politiky dvou nejsilnějších vládních stran v úterý pokračovaly slovní přestřelky. Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka doporučil ministryni pro místní rozvoj (MMR) Karle Šlechtové (ANO) trávit méně času na sociálních sítích a věnovat se raději čerpání peněz z EU.

Ministryně totiž kritizovala na svém facebooku Sobotkovu stranu a jeho koaliční spolupráci.

 Podle ministra a šéfa legislativní rady Jiřího Dienstbiera (ČSSD) lídr ANO Andrej Babiš „prozřel“ a uznal důležitost jeho postu, když se o něm zmínil v souvislosti s počtem ministerských křesel pro jednotlivé koaliční partnery.

„Paní ministryně by měla méně času trávit na sociálních sítích a více se věnovat čerpání evropských fondů, protože tam ČR má velké zpoždění. Už máme druhou ministryni na MMR (obě za ANO) a teď je potřeba, aby paní ministryně nasadila veškeré úsilí, aby ty hrůzné předpovědi, se kterými přišla na začátku roku - pokud jde o nedočerpání evropských prostředků, se v žádném případě nenaplnily,“ reagoval Sobotka na kritiku Šlechtové.

Kritizovala ČSSD

Ta na svém facebookovém profilu předtím napsala, že viníci nedočerpání peněz za roky 2007 až 2013 "jsou nyní neviditelní; právě vlády ČSSD zavinily mnohé“. Zmínila i „uzavírání nevypověditelných smluv“ z dob, kdy její resort vedli sociální demokraté. Zalitovala, že jednání vlády nejsou veřejná. Lidé by prý viděli, jak koalice ve skutečnosti funguje. Koaliční spolupráci o víkendu kritizoval i šéf ANO Andrej Babiš, podle něj není bez podrazů. „Předseda Babiš byl ještě mírný,“ podotkla na facebooku Šlechtová. Podle ní reakce ČSSD je jen „politický předboj“ před jejím sjezdem. Na něm se bude volit vedení strany.

Sobotka sice už dřív uvedl, že koaličních sporů mají lidé dost z dob minulých kabinetů a hádky vládní spolupráci neprospívají. Dnes svá doporučení vzkázal Šlechtové přes média.

Nováček ve vládě

Babiš o víkendu uvedl, že jeho hnutí nastoupilo do vlády jako nováček a dnes už by postupovalo ve vyjednáváních tvrději. Řekl, že je naivní, aby ČSSD při svém volebním výsledku měla osm ministerských křesel a k tomu i post šéfa vládní legislativní rady. „Potěšilo mě, že místo ve vládě, které panu Babišovi nejvíc chybí, je předseda legislativní rady. Tato pozice bývá podceňována, ministr vlastně nemá resort. Uznání důležitosti považuji za jisté prozření,“ uvedl Dienstbier. Pokud si podle něj ministři stěžují na to, že jim rada zdržuje jejich zákony, měli by se zamyslet nad tím, zda normy kvalitně připravují.

ČTK, Lidovky.cz