Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka mluvil s norskou premiérkou o synech Michalákové. Vyzval ji k respektování práv dítěte

Eva Michaláková, matka dvou synů odebraných v Norsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eva Michaláková, matka dvou synů odebraných v Norsku | foto: ČTReprofoto

PAŘÍŽ Český premiér Bohuslav Sobotka se v pondělí v Paříži setkal s předsedkyní norské vlády Ernou Solbergovou a požádal ji, aby v kauze dětí Michalákových Norsko respektovalo mezinárodní závazky týkající se práv dítěte. Sobotka to uvedl na twitteru. Oba politici se potkali na okraj konference OSN o klimatických změnách.

Diplomacie skandinávského státu už dříve českou stranu mimo jiné upozornila, že norská legislativa neumožňuje politické zasahování do případů péče o děti.

„Norskou premiérku jsem v Paříži požádal o bilaterální jednání, měli jsme možnost projednat nejen dosavadní rozvoj spolupráce obou zemí, ale rovněž komplikovaný případ bratrů Michalákových, který v poslední době česko-norské vztahy významným způsobem zatěžuje,“ citoval Sobotku ve svém prohlášení úřad vlády.

„Premiérku Solbergovou jsem proto požádal, aby tomuto případu věnovala pozornost a aby se osobně zasadila o dodržování mezinárodních závazků norskými orgány. Považuji za mimořádně důležité, aby zodpovědné norské úřady skutečně zvážily všechny možnosti řešení situace, včetně návratu chlapců k jejich biologické rodině,“ dodal Sobotka.

Postup norských úřadů česká strana považuje za problematický, řekl Sobotka v Paříži českým novinářům.

Do činnosti soudů česká vláda nemůže zasáhnout

„Požádal jsem ji (norskou premiérku) také o to, aby ze strany norských institucí byla co nejlepší komunikace s našimi institucemi, které se zabývají ochranou práv dítěte a aby Norsko zvážilo komplexní přístup včetně všech variant, které by se ještě v kauze Michalákových mohly realizovat, včetně možnosti, že by se o děti postaral orgán péče o děti v České republice,“ řekl Sobotka.

Upozornil, že o věci budou rozhodovat norské soudy, do jejichž činnosti norská vláda zasahovat nemůže. „Nicméně já se domnívám, že vláda každého státu má celkovou odpovědnost za to, aby dotyčná země jako celek dodržovala mezinárodní dohody,“ řekl premiér.

Norská sociální služba odebrala českým rodičům syny - dnes desetiletého Denise a sedmiletého Davida - v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů.

Eva Michaláková loni v prosinci požádala o přezkoumání své kauzy, rozhodnutí o zbavení rodičovských práv a adopci mladšího syna padlo letos v září. Chlapci se narodili v Norsku, jejich matka tam také žije.

Narušení kontinuity kulturního původu chlapců

Jak nyní Sobotkův úřad v tiskové zprávě uvedl, „řada indicií a informací z dosavadního řízení podle názoru české strany ukazuje, že norské orgány nebyly vstřícné k legitimnímu požadavku matky na pravidelný styk s jejími vlastními dětmi a že v pěstounských rodinách chlapců není zajištěna kontinuita kulturního a jazykového původu dětí“.

Rovněž adopce, s níž krajská komise v září vyslovila souhlas, by podle úřadu vlády byla v rozporu s právem dítěte na zachování jeho totožnosti, včetně státní příslušnosti, které garantuje Úmluva o právech dítěte.

Úřad zdůraznil, že se Sobotkova vláda snaží v případu bratrů Michalákových aktivně jednat. Prostřednictvím ministerstva zahraničí odeslala Norsku již tři diplomatické nóty. Předseda vlády Sobotka se pak letos v lednu obrátil na norskou premiérku dopisem s žádostí o vysvětlení postupu norských úřadů v případu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ VÝROBY S NJ (40-50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč