18. ledna 2017 18:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka: Náš kabinet dal zemi hospodářskou a politickou stabilitu

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 31Diskuse
Bohuslav Sobotka na oranžovém pozadí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka na oranžovém pozadí. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Největšími dosavadními úspěchy současné vlády jsou podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dočerpání peněz z evropských fondů, odblokování dopravních staveb či korekce řady zákonů z doby pravicových kabinetů. Ve čtvrtečním bilančním rozhovoru s ČTK Sobotka řekl, že jeho vláda dala také zemi hospodářskou a politickou stabilitu a udržuje makroekonomickou rovnováhu.

„Velmi důležité bylo dočerpání evropských fondů, které dramaticky pozitivně ovlivnilo přebytek státního rozpočtu v loňském roce,“ řekl ČTK Sobotka. Rozpočet za rok 2016 skončil s přebytkem téměř 62 miliard korun, koalice nyní debatuje o tom, jak s penězi naložit.

Za další klíčové počiny kabinetu označil Sobotka zákon o státní službě, či dohodu s Evropskou komisí o zvláštním postupu procesu posouzení vlivů na životní prostředí u klíčových dopravních staveb. „To bude mít pozitivní vliv ještě dlouhé roky z hlediska urychlení výstavby dopravní infrastruktury,“ řekl.

Důležité bylo podle Sobotky i to, že kabinet byl schopen korigovat celou řadu zákonů z období pravicových vlád. „Napravit některé kroky, které tady zrealizovaly proti sociálně ohroženým skupinám. Tady si myslím, že se vládě podařilo v zásadě naplnit očekávání velké části veřejnosti,“ uvedl. Mezi úspěchy jmenoval také boj proti daňovým únikům.

Kabinet dal podle Sobotky zemi hospodářskou a politickou stabilitu. „Byl dostatek času, abychom dokázali vyřešit řadu restů, které tady zůstaly po minulých garniturách,“ řekl. Podařilo se podle něj dosáhnout rekordně nízké nezaměstnanosti, udržet sociální smír a zlepšit životní úroveň zaměstnanců s nízkými příjmy nebo seniorů.

Jedním z klíčových úkolů byla podle Sobotky i reforma financování obecních a krajských škol. Obsahuje ji novela školského zákona, kterou dnes podpořili poslanci. „Myslím si, že to je nejvýraznější úspěch ministryně (Kateřiny) Valachové v její funkci, protože ji plánovala celá řada jejích předchůdců, ale nikdo ji nedokázal dotáhnout do konce,“ uvedl.

Sobotka směřuje sjezd ČSSD k volbám do snemovny

 • S vnitrostranickým referendem o podpoře prezidentského kandidáta počítá předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka do konce letošního pololetí. Březnový sjezd strany téma řešit nebude a nerezonuje ani na krajských konferencích, řekl dve čtvrtek v rozhovoru s ČTK premiér a zdůraznil, že hlavním cílem brněnského sjezdu bude příprava strany na říjnové sněmovní volby. O vypsání referenda rozhodne až zasedání širšího vedení strany po sjezdu.
 • Za shodu náhod označil Sobotka rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana oznámit svou možnou opakovanou kandidaturu v den zahájení sjezdu své bývalé strany.
 • Sobotka předpokládá, že návrh otázky pro hlasování ve vnitrostranickém referendu připraví předsednictvo ČSSD. Pokud zůstane jako nejjednodušší možná, zahrne kandidáty, kteří do té doby seriózně oznámí svou kandidaturu. "Nechci vylučovat názory v sociální demokracii, které se mohou objevit, že bychom měli někoho navrhnout sami nebo že bychom měli někoho oslovit," uvedl na druhou stranu premiér. Zopakoval, že prezidentská debata v ČSSD neběží, prostor na ni bude po sjezdu.
 • Zeman byl do funkce zvolen na začátku roku 2013, pětileté období mu vyprší v březnu 2018. Lidé z jeho okolí v uplynulých měsících vyjadřovali přesvědčení, že se Zeman rozhodne mandát obhájit. Zeman ČSSD opustil v roce 2007 kvůli sporům s tehdejším předsedou Jiřím Paroubkem, mezi současnými sociálními demokraty má výrazné zastánce i odpůrce, což stranu štěpí. Spekuluje se o tom, zda by se ČSSD vyplatilo ho podpořit v případné cestě za znovuzvolením, a to kvůli možnému spojenectví Zemana s předsedou ANO Andrejem Babišem.
 • Kvůli souběhu dvou kampaní podle Sobotky letos možná "trochu vznikne komunikační zmatek". "Jak se budou ty věci prolínat a jednotliví kandidáti se budou vyjadřovat ke všemu možnému, bude to asi náročnější pro každého z nás voličů, abychom se v tom dokázali zorientovat, a bude to náročnější i pro politické strany, aby dokázaly srozumitelně formulovat svá sdělení," míní.
 • Sobotka na sjezdu podpoří Chovance, má jasnou představu, koho chce do předsednictva. Návrhy krajů ho těší, rozhodnutí nechá na delegátech.
ČTK
 • 31Diskuse