15. září 2014 14:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka: Nástupce za ministryni Jourovou by měl být co nejdříve

Premiér Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Bohuslav Sobotka. | foto: ČTK

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) požádal vicepremiéra Andreje Babiše, aby jeho hnutí ANO co nejdříve našlo nástupce za ministryni pro místní rozvoj Věru Jourovou (ANO), která má být eurokomisařkou. Babiš už dříve řekl, že hnutí se tím bude zabývat až po senátních a komunálních volbách, které se uskuteční 10. a 11. října. Napsal, že v době nepřítomnosti Jourové ministerstvo řídí její náměstkyně Klára Dostálová. Rychlou náhradu za Jourovou chtějí i kraje.

Jourová minulý týden v médiích uvedla, že demisi na ministerský post podá po veřejném slyšení v Evropském parlamentu. Slyšení před europoslanci, kteří musí novou komisi potvrdit jako celek, začínají 29. září a potrvají zřejmě do 9. října.

Důležité úkoly pro ministerstvo - čerpání fondů EU

"Požádal jsem dnes ráno pana Babiše, aby hnutí ANO provedlo personální nominaci co nejdříve. Teď je nejméně vhodná doba na to, aby ministerstvo (pro místní rozvoj) bylo bez ministra," řekl po jednání vlády s Asociací krajů Sobotka. Návrhem ANO by se pak podle Sobotky měla ještě zabývat koalice. Podle ministerského předsedy musí ministerstvo nyní řešit dočerpání z fondů EU a přípravu nového čerpání.

ČTĚTE TAKÉ:

"Musím to probrat v orgánech hnutí a v poslaneckém klubu. V době nepřítomnosti paní Jourové řídí ministerstvo paní náměstkyně Dostálová, takže kontinuita je zabezpečena," napsal Babiš na dotaz, kdy nového ministra vybere.

Nahrazení bez prodlev

Sobotka chce co nejdříve po demisi Jourové odnést prezidentovi na Hrad jméno nového ministra či ministryně. "Byl bych rád, aby na ministerstvu byla jasná odpovědná osoba, a byl bych rád, kdyby to byl člověk, který se nebude muset problematiku evropských fondů učit a bude dostatečně kompetentní. Toho času moc není. Prodlevy si nemůžeme dovolit," dodal premiér.

Jourová, která by měla mít v Evropské komisi na starosti spravedlnost, spotřebitelskou politiku a otázky rovnosti pohlaví, za sebe do čela ministerstva navrhuje náměstkyni Dostálovou.

Lidovky.cz, ČTK