28. června 2015 12:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka neví o náboru islamistů v Česku. Spolu s BIS popírá tvrzení Zemana

Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka | foto:  František Vlček, MAFRA

Premiér Bohuslav Sobotka nemá informace o tom, že by Česká republika byla zdrojem náborů pro Islámský stát. Česko ale podle něj může být tranzitní zemí pro lidi směřující do služeb Islámského státu nebo pro ty, kteří se vrací zpět do Evropy. Sobotka, který reagoval na slova prezidenta Miloše Zemana, to řekl v Otázkách Václava Moravce na ČT.

Zeman v týdnu prohlásil, že má zprávy o náboru v Česku do řad bojovníků Islámského státu. „Verbování pro Islámský stát už podle některých zpráv probíhá. Zatím ve velmi omezeném rozsahu - jedná se o jednotky případů, z nichž některé už odjely do Sýrie,“ nechal se slyšet Zeman. Mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert ale řekl, že BIS nemá žádné informace o verbování lidí v Česku pro IS.

Sobotka mluvil podobně. Připustil ale, že Islámský stát je plošně aktivní na sociálních sítích. V Česku je podle něj situace odlišná od některých zemí západní Evropy, odkud mladí lidé odcházejí za Islámský stát bojovat. Důvodem je podle premiéra především odlišná demografická situace a malý počet muslimů v Česku.

Potvrdil to i policejní prezident Tomáš Tuhý, podle informací policie z Česka odjíždějí do problémových destinací jen cizinci.

Ministerský předseda také poznamenal, že angažmá arabských zemí proti Islámskému státu nepovažuje za dostatečné. Bez jejich většího zapojení se přitom podle něj situace nedá vyřešit.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz