Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
20. března 2016 13:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka nevidí důvod ke změnám vládní koalice

Bohuslav Sobotka, premiér a předseda ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka, premiér a předseda ČSSD. | foto: Foto Michal RužičkaMAFRA

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nevidí důvod, proč měnit složení vládní koalice. Řekl to v neděli v Otázkách Václava Moravce. Předseda vlády prohlásil, že koalice s lidovci a hnutím ANO má šanci dokončit mandát. O variantách změn ve složení vlády se v posledních dnech spekulovalo v médiích. Hnutí ANO údajně uvažuje o tom, jak získat další poslance a mít tak většinu ve Sněmovně i bez lidovců. TOP 09 prý nabídla ČSSD a lidovcům, že by podpořila jejich menšinové vládnutí.

„Nevidím důvod, proč bychom z trojkoalice dělali dvojkoalici,“ okomentoval premiér spekulace o změnách ve složení vlády. Kabinet podle jeho slov funguje, je stabilní a má šanci vydržet do konce volebního období.

Sobotka odmítl, že by se sociální demokracie připojila k přetahování poslanců ve Sněmovně. Podle informací sobotního Práva by touto cestou hnutí ANO mohlo získat do svého klubu nezařazené poslance zvolené za Úsvit. ČSSD a ANO by tak měly dohromady 103 hlasů, tedy většinu. „Pokud někdo vytváří takové scénáře, tak je vytváří bez sociální demokracie,“ reagoval premiér. Sobotka také odmítl přebíhání poslanců mezi jednotlivými kluby, tato praxe podle něj znepokojuje voliče. Seriózní strana se podle něj do přetahování poslanců nepouští.

Premiér také uvedl, že si neumí představit spojenectví s pravicovými stranami. Hospodářské noviny v pátek psaly o nabídce předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska směrem k lidovcům a ČSSD, že by v případě odchodu ANO z koalice nemusely následovat předčasné volby. TOP 09 by podle této nabídky byla ochotna podpořit menšinovou vládu. „Spojení s pravicí je programově nelogické,“ míní Sobotka.

Volba mezi odchodem jednoho nebo druhého koaličního partnera není dle Sobotky na pořadu dne. „Sociální demokracie podepsala koaliční smlouvu s hnutím ANO a KDU-ČSL a jsme přiopraveni pokračovat ve spolupráci s oběma koaličními partnery,“ uvedl.

V pátek koaliční spolupráci na stejném půdorysu podpořilo vedení KDU-ČSL i ČSSD. Sobotka očekává, že na pondělním jednání předsednictva potvrdí vůli pokračovat v koalici i hnutí ANO.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...