10. března 2017 14:32, aktualizováno  22:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sjezd ČSSD zahrál podle Sobotkových not. To se povedlo jen Zemanovi, řekl premiér

Lubomír Zaorálek gratuluje Bohuslavu Sobotkovi k obhájení postu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Zaorálek gratuluje Bohuslavu Sobotkovi k obhájení postu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka obhájil pozici předsedy ČSSD. V tajné volbě delegátů sjezdu v Brně dostal přibližně 67 procent platných hlasů. Ministerský předseda stranu vede od roku 2011 a v páteční volbě neměl protikandidáta. Ministr vnitra Milan Chovanec zůstane statutárním místopředsedou ČSSD. Získal 379 hlasů a porazil Jeronýma Tejce.

Novými tvářemi v čele ČSSD budou poslanec a volební manažer strany Jan Birke a náměstek pražské primátorky Petr Dolínek, jak si přál nově potvrzený šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Předsednické funkce obhájili ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

Nové vedení ČSSD (zleva): Jan Birke, Lubomír Zaorálek, Milan Chovanec, Bohuslav...

Nové vedení ČSSD (zleva): Jan Birke, Lubomír Zaorálek, Milan Chovanec, Bohuslav Sobotka, Roman Váňa, Michaela Marksová, Jan Hamáček a Petr Dolínek.

Nové vedení ČSSD

  • Předseda: Bohuslav Sobotka
  • Statutární místopředseda: Milan Chovanec
  • Řadoví místopředsedové: Jan Hamáček, Lubomír Zaorálek, Michaela Marksová, Jan Birke, Petr Dolínek

Ve volbě pěti řadových místopředsedů neuspěl dlouhodobý kritik vedení ČSSD Jeroným Tejc, ale pouze těsně. K volebnímu kvoru mu scházely tři hlasy, když pro něj hlasovalo 342 delegátů. Před tím neuspěl v souboji o místo statutárního zástupce šéfa ČSSD v souboji s ministrem vnitra Milanem Chovancem. Největší podporu sjezdu a potlesk pléna získal Zaorálek, kterému dalo hlas 595 účastníků brněnského sjezdu ČSSD.

„Je potřeba přemýšlet jinak“

Při poslední volbě v roce 2015 získal Sobotka zhruba 85 procent hlasů, podobně úspěšný byl i o dva roky předtím, kdy ho podpořilo přibližně 84 procent delegátů. V pátek mu dalo hlas 460 delegátů, proti jich bylo 201. „Je to demokratický mandát, kterého si vážím, toto je reprezentativní shromáždění, které vyjádřilo jasnou vůli strany,“ uvedl Sobotka v děkovném projevu.

10.března 2017 v 20:30, příspěvek archivován: 10.března 2017 v 22:06

Nejvíc hlasů na sjezdu získal Zaorálek. Rozhodně nejzábavnější řečník prvního dne sjezdu #sjezdcssd

Sobotka podotkl, že se bude snažit přesvědčit delegáty, kteří mu nedali hlas, že ČSSD může vyhrát volby. „V sociální demokracii je potřeba také bojovat s neochotou a pohodlností věci měnit. Je potřeba přemýšlet trochu jinak. Sociální demokracie nemůže zůstat na místě. musí přemýšlet o nových programových prioritách. Já jsem dostal mandát pro razantní a jednoznačně levicovou politiku, která bude pro tvrdě pracující lidi. Budu se snažit přesvědčit ty, co mi nedali hlas, že to bude mít výsledky,“ dodal Sobotka.

Chovanec šel do volby jako mírný favorit. Do funkce statutárního místopředsedy ho navrhovalo deset krajů, Tejce podpořily kromě domovské jihomoravské ještě další dvě organizace. Oba dva kandidáti dostali i po jedné nominaci na řadového místopředsedu.

Milan Chovanec před volbou oslovil delegáty s přáním jednoty. Uvedl, že ve straně jsou i ti, „kteří sypou písek do soukolí a pak říkají: Kluci, vždyť nám to nejede“. Jedině týmovou spoluprací přitom podle něj může sociální demokracie něčeho dosáhnout. Cílem je porazit ve volbách dosavadního koaličního partnera - hnutí ANO Andreje Babiše.

Sobotka dlouhodobě avizoval, že by si do funkce přál právě Chovance. Obával se, že v případě zvolení Tejce by tým nebyl jednobarevný a mohly by z něj zaznívat různé hlasy.

Premiér čelil po loňských neúspěšných krajských a senátních volbách uvnitř strany kritice, reagoval na ni mimo jiné změnami ministrů. Ve zprávě pro delegáty je odůvodnil především tím, že chtěl lépe prezentovat témata lidských práv a zdravotnictví. Jeho pokračování v předsednické funkci před dnešním sjezdem podpořily všechny krajské organizace s výjimkou jihočeské.

Po Zemanově boku

Sobotka zdůraznil, že mandát předsedy ČSSD obhájil už počtvrté, což ho řadí po bok nynějšího prezidenta Miloše Zemana. „Je to silný okamžik, protože jsem byl zvolen počtvrté do vedení sociální demokracie, tohle se v novodobé historii povedlo jenom jednomu předsedovi, a to byl Miloš Zeman,“ řekl po vyhlášení výsledků. Poděkoval za hlasy a řekl, že sjezd je reprezentativní shromáždění, které vyjádřilo jasnou vůli strany.

Ještě před hlasováním přednesl Sobotka nominační projev, ve kterém řekl, že šéf hnutí ANO Andrej Babiš není sociálně citlivý miliardář, ale člověk, který nemá rád demokracii. Vicepremiér jeho vlády podle něj chce získat absolutní a nekontrolovanou moc všemi prostředky.

10.března 2017 v 13:09, příspěvek archivován: 10.března 2017 v 22:05

BS měl nebývale ostrý projev. Delegáti ho pozorně poslouchali. Babiše označil za diktátora, vymezil se vůči pravici. S kým bude vládnout?..

Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se proti tvrzení premiéra Bohuslava Sobotky, že nemá rád demokracii, ohradil. Sdělil, že chce demokracii bez pokrytectví a bez korupce. Sobotku obvinil, že ho řídí lobbisté a že jim premiér jde na ruku. „Nechápu, že se mnou pan premiér tři roky sedí ve vládě, když tohle říká,“ reagoval na Sobotkova slova Babiš.

„Chci vyhrát volby, sestavovat vládu,“ řekl Sobotka s tím, že půjde jen do takové vlády, v níž ČSSD uplatní svůj program. „Nebudu diskutovat o tom, co budeme dělat, když skončíme druzí. Chci skončit na prvním místě, aby sociální demokracie sestavovala příští vládu,“ zdůraznil. „Chci ale jasně říct, že pokud budu předseda, nepůjdeme do vlády za každou cenu. Půjdeme jen tehdy, když budeme moct určit a garantovat vládní program. Nebudeme dělat fíkový list, za který se bude schovávat někdo jiný, kdo bude prosazovat svůj program,“ slíbil zhruba sedmi stovkám účastníků sjezdu.

Tejc poděkoval za podporu

Chovanec, předseda plzeňských krajských sociálních demokratů, kterého si jako svou pravou ruku přál předseda strany Bohuslav Sobotka, získal v prvním kole 379 hlasů. Stejně jako před dvěma lety tak porazil Jeronýma Tejce, který dostal 280 hlasů. Volební kvórum bylo 347 hlasů.

Tejc poděkoval za podporu, i když nestačila. „Ale tak to v politice chodí,“ konstatoval. Chovancovi pogratuloval, jeho role podle něj nebude jednoduchá. „Já mu přesto přeji úspěch,“ řekl Tejc po vyhlášení výsledků volby.

Sobotka byl znovu zvolen předsedou ČSSD.
Bohuslav Sobotka s Milanem Chovancem.

„Tejc říká, že Babiš není téma,“ ohradil se Chovanec proti svému konkurentovi ve stranické volbě. Prohlásil, že souboje s Babišem podstoupil a že byly drsné. „Myslím, že jsem většinu z nich vyhrál,“ uvedl ministr vnitra s tím, že nejde být v týmu, poodstoupit a potom říkat, že to zbývajícím nejde.

Tejc v následovném proslovu Chovance vůbec nezmínil a na jeho slova nijak nereagoval. Proslov začal tím, že je rebel. „Nejsem spokojen s tím, co se v sociální demokracii děje. A nejsem sám. Za dva roky nás opustilo přes 2000 členů v době, kdy jsme vládní stranou. A já se ptám, jak chceme oslovit a získat nové voliče, když nedokážeme udržet vlastní členy?“ uvedl Tejc. Podle něj voliči při loňských krajských volbách hodili ČSSD cihlu do oken. „Proto potřebujeme změnu. Za současné situace by možná do vedení ČSSD kandidoval jenom blázen. Možná jím jsem, ale jsem přesvědčen, že máme šanci za šest měsíců uspět,“ řekl Tejc.

Strana však nesmí dělat zbytečné chyby, prohlásil. „Kritizování našich soupeřů a plácání se po ramenou nás k vítězství nepřivede,“ míní Tejc. Strana by podle něj měla být pro úspěšné, slušné, poctivé a pracovité lidi. „Úspěch ale není jenom vliv a peníze. Úspěšní jsou i rodiče, kteří se věnují svým dětem, i když pracují na směny a za minimum, nemocní, kteří se nevzdávají, senioři, kteří celý život pracovali a dnes pomáhají dětem a vnoučatům,“ řekl Tejc.

Bělobrádek a Kalousek gratulovali Sobotkovi ke znovuzvolení

Předsedové koaliční KDU-ČSL i opoziční TOP 09 Pavel Bělobrádek a Miroslav Kalousek gratulovali premiérovi Bohuslavu Sobotkovi ke znovuzvolení předsedou ČSSD. Podle Bělobrádka má Sobotka solidní mandát.

10.března 2017 v 14:46, příspěvek archivován: 10.března 2017 v 15:00

panu předsedovi Sobotkovi gratuluji ke zvolení i k velmi solidnimu mandátu

„Jako předseda parlamentní strany blahopřeji panu předsedovi Sobotkovi ke znovuzvolení. Není to žádné vítězství, je to kříž,“ řekl Kalousek. „Já s mnoha dalšími lidmi v této zemi doufám, že ten kříž ponese s odpovědností za plnohodnotnou parlamentní demokracii v České republice. Pokud to bude jeho prioritou, jsem kdykoli připraven s ním spolupracovat,“ doplnil.

Prezident Miloš Zeman už před volbou předsedy ČSSD na tiskové konferenci uvedl, že se na výsledky sjezdu podívá večer v televizních zprávách. „Protože už deset let nejsem členem této strany, tak se nehodlám nijak vměšovat do rozhodování stranického sjezdu,“ řekl někdejší předseda sociálních demokratů.

Podle předsedy ODS Petra Fialy není Sobotkova výhra překvapivá ani drtivá. Uvidí se, zda to neoslabí jeho pozici v čele vlády. Pro ODS zůstává sociální demokracie hlavní ideový soupeř.

10.března 2017 v 15:46, příspěvek archivován: 10.března 2017 v 17:03

Vítězství @SlavekSobotka není ani překvapivé, ani drtivé, ale je to vítězství. Uvidíme, zda to dále neoslabí jeho pozici v čele vlády.

Sobotkovi ke zvolení blahopřál i předseda KSČM Vojtěch Filip. „Pro nás se však nic nemění. Sociální demokracie po minulých parlamentních volbách zcela opustila a popřela svůj volební program a jeden z hlavních bodů své kampaně, zastavení církevních restitucí,“ uvedl v tiskovém prohlášení. „Levicová politika začíná být pro sociální demokracii neslučitelná s touhou po vládních křeslech,“ doplnil.

Gratulaci přidal i slovenský premiér Robert Fico. Připomněl jejich vzájemné vynikající osobní vztahy a dobrou spolupráci.

10.března 2017 v 14:29, příspěvek archivován: 10.března 2017 v 15:03

Slovenský premiér Fico z Bruselu gratuluje ke znovuzvolení @SlavekSobotka "Mám s ním vynikající vztahy." @CT24zive

ČTK