Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Sobotka odvolal Němečka a Dienstbiera. Ministry budou šéf Motola Ludvík a poslanec Chvojka

Česko

  15:41aktualizováno  17:44
PRAHA - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pátek odpoledne odvolal dva ministry sociální demokracie. Ve svých funkcích končí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Nahradí je ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík (ČSSD) a poslanec Jan Chvojka (ČSSD).

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pátek oznámil změny ve vládě. foto: ČTK

O svých záměrech v pátek Sobotka informoval Zemana telefonicky, změny předtím představil i širšímu vedení ČSSD. Končícím ministrům poděkoval. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček nechtěl komentovat, zda Zeman s odvoláním ministrů souhlasí. „Pokud jde o J. Dienstbiera, dlouhodobý názor pana prezidenta je znám,“ napsal v SMS zprávě Ovčáček.

Sobotka zdůraznil, že ministři neodcházejí, protože by měli problémy nebo skandály. „Chci jim poděkovat za práci, kterou tři roky ve prospěch

České republiky odváděli, ale prostě chci, aby ten kurz sociální demokracie byl zřetelnější, aby vládní tým byl kompaktní a vláda byla výkonná až do samého konce volebního období,“ uvedl Sobotka.

Němeček uvedl, že personální změny jsou v kompetenci premiéra. „Ponese za ně plnou odpovědnost,“ uvedl Němeček. V pondělí před schůzkou se Sobotkou ministr uvedl, že nepovažuje za důležité, zda právě on skončí. Dodal, že důležité je to, jak z aktuální situace vyjde ČSSD.

Miloslav Ludvík (ČSSD), který by měl být novým ministrem zdravotnictví, na místo ředitele Fakultní nemocnice v Motole nerezignuje. Zařízení bude do sněmovních voleb řídit jeho zástupce.

Ředitel Fakultní nemocnice Motol a pražský zastupitel Miloslav Ludvík (ČSSD) přichází 11. listopadu na jednání předsednictva ČSSD v Praze.

Ludvík řekl, že minimálně do sněmovních voleb příští rok na podzim chce situaci vyřešit jako Němeček a nechat se zastoupit některým z kolegů. Poté se podle Ludvíka uvidí. Na dotaz novinářů, zda stojí za to přijmout post na necelý rok, který zbývá do voleb, řekl: „Jinak bych to nepřijal. Já jsem byl osloven až dneska a jaksi jsem to přijal. Není čas na rozkoukávání.“ Zdravotnictví označil jako složitý resort, v kterém se vystřídalo hodně ministrů.

Od ředitele nemocnice v pražském Motole Ludvíka (ČSSD) si premiér Sobotka (ČSSD) slibuje, že jako ekonom položí důraz na maximální efektivitu zdravotní péče. Nový ministr pro lidská práva a šéf legislativy Jan Chvojka (ČSSD) má pomoci v posledním roce mandátu Sobotkovy vlády s finišem legislativních prací ve Sněmovně.

Dienstbier ve svém prohlášení uvedl, že složení vládního týmu je výsostnou pravomocí předsedy vlády. „Jeho rozhodnutí respektuji, i když mě mrzí, že budu muset předávat rozdělanou práci svému nástupci místo toho, abych mohl dokončit její projednávání v Parlamentu,“ poznamenal ve svém prohlášení.

Ke konci ve své funkci se vyjádřil i pro Českou televizi. „O odvolání jsem se dozvěděl v pondělí, stojím si za prací, kterou jsem udělal. Od pana premiéra jsem neobdržel žádné výtky ke své práci. O tom, že mě nahradí pan Chvojka jsem se dozvěděl až od vás (od ČT - pozn. red.),“ řekl Dienstbier v rozhovoru pro ČT.

Za významný úkol, který bude potřeba dotáhnout, Dienstbier považuje novelu zákona o veřejném ochránci práv, která dá například ombudsmanovi pravomoc podávat antidiskriminační žalobu ve veřejném zájmu.

Žádný protikandidát

Dienstbier naznačil, že Sobotka ho vyměnil za slib, že nebude mít na březnovém sjezdu ČSSD protikandidáta.

„Koho pan premiér pověří výkonem funkce ministra pro lidská práva, ten si bude muset vybrat, zda bude agendu prosazovat aktivně, a přicházet kvůli tomu třeba i o body na žebříčcích popularity,“ dodal Dienstbier v prohlášení.

Sobotka chystané změny ve vládě oznámil před týdnem v dopisu členům ČSSD, má jít o reakci na neúspěšné krajské a senátní volby. Sobotka dnes zopakoval, že nová sestava ministrů sociální demokracie by měla být lepší v komunikaci i prezentaci fungování strany ve vládě.

Přehled personálních změn v koaliční vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD):

  • 3. října 2014 - V čele ministerstva pro místní rozvoj skončila Věra Jourová (ANO), která se stala evropskou komisařkou pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví. Nástupkyní Jourové v čele ministerstva se 8. října stala Karla Šlechtová, která do té doby vedla odbor evropských fondů na Úřadu vlády.
  • 12. listopadu 2014 - Demisi podal ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Byl kritizován opozicí i koaličními partnery mimo jiné za časté personální výměny v Ředitelství silnic a dálnic. Novým ministrem dopravy se 4. prosince stal Dan Ťok, který předtím vedl stavební firmu Skanska.
  • 10. února 2015 - Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš oznámil, že ministryně spravedlnosti Helena Válková, navržená do vlády jeho hnutím, podala demisi k 1. březnu. Do čela resortu byl 12. března jmenován dosavadní náměstek ministerstva spravedlnosti Robert Pelikán.
  • 17. června 2015 - Prezident Miloš Zeman jmenoval novou ministryní školství dosavadní náměstkyni ministra pro lidská práva, Kateřinu Valachovou (bezpartijní). Nahradila Marcela Chládka (ČSSD), jehož premiér navrhl odvolat v souvislosti s údajnou šikanou zaměstnanců na jeho úřadu.
  • 11. listopadu 2016 - Premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že ve vládě skončí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (oba ČSSD). Na Němečkův post navrhuje ředitele Fakultní nemocnice Motol Miloslava Ludvíka, místo Diensbiera má do vlády přijít poslanec Jan Chvojka.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!