14. června 2017 19:30, aktualizováno  19:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka končí v čele ČSSD, nahradí jej Chovanec. Volebním lídrem bude Zaorálek

Zleva místopředseda ČSSD a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek, premiér... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva místopředseda ČSSD a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek, premiér... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka opustí funkci předsedy strany. Vedení sociální demokracie se ve čtvrtek místo něj ujme ministr vnitra Milan Chovanec. Lídrem pro říjnové sněmovní volby, a tedy i kandidátem ČSSD na premiéra se stane další z místopředsedů, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, jehož roli během sobotní programové konference potvrdí širší vedení strany. Sobotka zůstane předsedou vlády.

Po zhruba dvouhodinovém jednání Sobotka svoje rozhodnutí vysvětlil tím, že nese odpovědnost za pokles preferencí ČSSD a musí na to reagovat. Sobotka chce dokončit mandát premiéra. Hodlá velmi silně podporovat Zaorálka i Chovance a soustředit se na svou kandidaturu v Jihomoravském kraji.

„Jsem připraven podporovat ČSSD, nebudu na rozdíl od mých předchůdců vytvářet žádné alternativní projekty,“ uvedl Sobotka o své budoucnosti ve straně.

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek přijal nabídku grémia ČSSD stát se lídrem sociální demokracie pro říjnové sněmovní volby. Sobotkův krok označil za projev vysoké politické kultury.

„Jsem připraven podporovat ČSSD, nebudu na rozdíl od mých předchůdců vytvářet...
Premiér Bohuslav Sobotka ve čtvrtek opustí místo předsedy ČSSD. V pozici jej...

Ministr vnitra Milan Chovanec poděkoval premiérovi Sobotkovi za jeho činnost v čele ČSSD. Doufá, že bude v týmu, který vyhraje volby. Ministr vnitra chce stranu sjednotit a ukončit vnitřní hádky.

Chovanec očekává mimořádný sjezd

Chovanec předpokládá, že ČSSD po volbách uspořádá mimořádný sjezd, kde zvolí předsedu. Pokud bude ČSSD ve vládě, chce pro Sobotku důstojné angažmá. Novinářům řekl, že v sociální demokracii není tolik kvalitních lidí, jako je Sobotka, takže by se pro něj měla najít důstojná role, pokud by se ČSSD účastnila skládání příští vlády.

„Musíme udělat všechno pro to, abychom uspěli u voličů. To je první úkol, co bude po volbách, řešme až po volbách. Ale říkám, že nemáme tolik kvalitních lidí jako Bohuslav Sobotka a není možné s nimi mrhat,“ uvedl. Nemyslí si, že by se sjezd uskutečnil dřív než před volbami. „Já to nepředpokládám, ty volby jsou už za čtyři měsíce,“ řekl.

Jeroným Tejc se k rozhodnutí grémia strany postavil značně odmítavě, když na twitter napsal, že se sociální demokracie tímto krokem střelila do hlavy.

Plzeňská krajská ČSSD, jejíž předsedou je Chovanec, nevítá, že Sobotka rezignoval na předsedu strany. Chápe ho ale a Chovancovi v čele strany věří. Jihomoravský exhejtman Hašek děkuje Sobotkovi za práci pro ČSSD a regiony. „Volby budou bojem o značku strany, názorové rozdíly mají jít stranou,“ dodal.

„Zaorálek je silným kandidátem na premiéra,“ řekl moravskoslezský krajský předseda ČSSD Novák. Sobotku označil za nejúspěšnějšího premiéra samostatné ČR.

Sobotka na tiskové konferenci připomněl, že podobně jako nyní Chovanec se sám v minulosti ujal vedení ČSSD po odstoupení Jiřího Paroubka. Zda by se měl sejít mimořádně sjezd a zvolit nové vedení, záleží podle něj hlavně na volebním výsledku a náladě v ČSSD po volbách.

Na Chovancovi a Zaorálkovi bude podle Sobotky i další osud kampaně, včetně volebního manažera Jana Birkeho, o jehož setrvání ve funkci se též spekulovalo. „To bych nechal na panu Zaorálkovi a Chovancovi, aby se ujali role, kterou jsem jim předal. Je na nich, aby udělali změny, pokud budou cítit, že jsou nezbytné,“ řekl Sobotka.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz