Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Sobotka poslancům: Kvóty respektujeme, hysterie nám nepomůže

Slovensko-cest

  14:18
PRAHA - Česko je stále přesvědčeno o tom, že povinné kvóty pro přerozdělení uprchlíků nic nevyřeší, řekl ve čtvrtek poslancům premiér Bohuslav Sobotka. Unijní rozhodnutí o kvótách, v němž bylo Česko spolu s několika dalšími unijními státy přehlasováno, ale respektuje.

Premiér Bohuslav Sobotka. foto: ČTK

„V naší situaci neuspějeme se zbrklými a ukvapenými kroky, které bychom dělali jen naoko. Neuspějeme ani s hysterií a politikou izolace,“ řekl Sobotka. Do Sněmovny dorazil na debatu o migrační krizi potom, co dopoledne zahajoval výstavbu továrny firmy Nexen Tires u Žatce.

Premiér zopakoval, že Česká republika nepůjde cestou Slovenska, které chce kvůli rozhodnutí o povinné relokaci uprchlíků podat žalobu u Evropského soudního dvora. „Akceptujeme závěry ministerské rady ohledně přerozdělení 120.000 a z této pozice budeme dále vyjednávat,“ uvedl. Po tom, aby se Česko bránilo žalobou, volá část opozice.

„Nemůžeme se nechat vyloučit z debaty o dalším postupu, v takovém případě by naopak Česká republika opravdu přestala hájit svůj zájem. Neměli bychom podnikat kroky, které do budoucna oslabí naši pozici,“ zdůraznil Sobotka.

Hovořil i o výsledních posledního evropského summitu o migrační krizi. Zmínil mimo jiné obnovu kontroly vnější hranice Evropské unie, zřízení takzvaných hotspotů pro registraci migrantů a zlepšení spolupráce s Tureckem a podmínek uprchlíků v Sýrii a v jejím okolí. „Klíčová nyní bude co nejrychlejší a nejefektivnější implementace opatření,“ zdůraznil premiér.

Nejvíce efektivní cestou, jak migrační krizi řešit, je podle Sobotky porážka Islámského státu a stabilizace situace na Blízkém východě. Západ musí podle něho najít cestu k dohodě s Ruskem ve vztahu k Sýrii, musí být ukončena tamní občanská válka.

Námitky a připomínky poslanců během jednání

Předseda opoziční TOP 09 Karel Schwarzenberg pokládá kvóty za nesmyslné, zdůraznil ale, že Česko bylo v Evropské unii přehlasováno demokraticky.

Předseda ODS Petr Fiala podotkl, že vláda měla v odporu ke kvótám podporu opozice, na evropských summitech ale kapitulovala. „Ukazuje se, že vláda hrála velkou evropskou komedii. V okamžiku, kdy došlo na lámání politického chleba, zařadila zpátečku,“ řekl předseda ODS. Obává se toho, že způsob rozhodování, který nastal u kvót, se stane v Evropské unii běžnou praxí. Česko a některé další země byly při jednání ministrů vnitra přehlasovány.

„Vláda se musí bránit všemi politickými a právními prostředky,“ zdůraznil Fiala. Kabinet svou pasivitou kvóty podle něho fakticky obhajuje. Občanští demokraté budou žádat, aby se česká vláda připojila k žalobě, kterou se chce kvótám bránit slovenská vláda.

Poslanec ANO Jiří Zlatuška podotkl, že kvóty se týkají azylového řízení. Kritikům doporučil, aby si závěry evropského zasedání přečetli.

Vládu ohledně kvót kritizovali i Tomio Okamura. Ten mluvil v souvislosti s postupem vlády o servilitě a o zradě, varoval před islamizací Evropy. Opět volal po referendu o vystoupení z unie.

Ministr obrany Martin Stropnický k debatě podotkl, že nemá smysl se známkovat a poučovat, ale hledat řešení. Údajnou honbu za stranickými preferencemi na tomto tématu označil za nejpokleslejší politický žánr. „My si tu budeme povídat celé dopoledne, pendrek vyřešíme. A co se stane? Nic,“ glosoval dosavadní diskusi Vítězslav Jandák z ČSSD.

Autor: