Ministerský předseda, který předpokládá, že věc bude prošetřena, to řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.
„Pokud jde o otázku možných úniků z jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu nebo Bezpečnostní rady státu, úřad vlády v této věci podal příslušné podněty institucím, které mohou v této věci jednat. To znamená, podněty byly podány a teď předpokládám, že celá věc bude ze strany kompetentních orgánů prošetřena,“ odpověděl Sobotka na dotaz, jak bude úniky utajovaných informací řešit.
Ohrožení českých občanů
Za vydání Hany a Antonie z Pákistánu zaplatilo Česko 145 milionů korun |
Úniky informací kritizoval například šéf ODS Petr Fiala, podle něhož ohrožují do budoucna tisíce českých občanů (více čtěte ZDE). Reagoval tak na informace týdeníku Respekt o výši výkupného, které Praha zaplatila za dvojici Češek unesených v Pákistánu.
Dvojice Češek - Hana Humpálová a Antonie Chrástecká - se do vlasti vrátila loni v březnu po dvou letech v zajetí. O tom, že za ně Česko zaplatilo výkupné, se dlouho spekulovalo, i když to politici popírali.
Na veřejnost se v posledních dnech dostaly i podrobnosti o vyjednávání, které se týkalo propuštění pěti mužů zadržovaných donedávna v Libanonu. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v rozhovoru potvrdil, že podmínkou propuštění pětice Čechů bylo, aby Česká republika nevydala v Praze zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do Spojených států.
Chceme věc vyšetřit, zní z vlády
Přitom ještě dopoledne oficiální místa k úniku informací o výkupném pro Hanu a Antonii mlčela. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ani napodruhé na dotaz, zdali nechá únik prošetřit, nereagoval.
|
Stejně tak tiskový odbor jeho rezortu nesdělil, zdali a jak byla informace o výkupném utajovaná, jestli byla projednávána pouze na předsednictvu Bezpečnostní rady státu, popřípadě kolik lidí k ní mělo přístup. „K mediálním spekulacím se nebudeme vyjadřovat,“ uvedl na obecný dotaz mluvčí Jiří Korbel. Stejná odpověď přišla i z Úřadu vlády.
Zbytečná jednání
Server Lidovky.cz oslovil členy Sobotkovy vlády s dotazem, zdali se jedná o únik z Bezpečnostní rady. A pokud ano, kdo by ho měl případně vyšetřit. Například podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je jakýkoli únik informací, které mají vyšší ochranu, nebezpečný. „Pro Českou republiku i nás jako občany a musí být vyšetřen, jinak jsou jednání o citlivých věcech zbytečná,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz.
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) zase upozornil na to, že únik informací se vyskytuje opakovaně. „Považuji to za zcela nepřijatelné a musí to být neprodleně vyšetřeno,“ uvedl.
A podobně reagovala i Karla Šlechtová (za ANO). „Jako nečlen Bezpečnostní rady státu mám informace pouze z médií. Považuji to za nepřijatelné, pokud se důvěrné informace dostávají veřejnosti. Nevím je ani já jako člen vlády. Považuji to za alarmující,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj.