Na Pražském hradě vznikl v úvodu čtvrteční schůzky závažný konflikt mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a prezidentem Milošem Zemanem. Sobotka dorazil na schůzku s hlavou státu bez demise svého kabinetu, Zeman však nechal na Pražském hradě připravit sál, jako by ministerský předseda demisi přinesl.
Babiš kvůli nahrávkám podává trestní oznámení. Podle Bělobrádka to je skandál |
Prezident Sobotkovi sdělil, že očekával demisi, takže mu poděkoval za dosavadní práci a požádal ho, aby vláda plnila dál svou roli, dokud nebude jmenována nová. Sobotka opáčil, že přišel diskutovat o aktuální situaci. Zarazilo ho, jak Pražský hrad ke schůzce přistoupil, nebylo to podle něj nutné.
PRŮZKUM: Dvě třetiny lidi nesouhlasí s demisíZa nesprávný krok považují rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) podat demisi vlády dvě třetiny lidí. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas. Nejméně s rozhodnutím předsedy vlády souhlasí lidé starší 60 let a voliči hnutí ANO. Mezi voliči sociální demokracie schvaluje demisi čtvrtina dotázaných. Průzkumu se zúčastnilo 1006 respondentů starších 18 let. Do podpory demise mezi respondenty se mimo jiné promítá to, nakolik si lidé myslí, že Andrej Babiš dostatečně vysvětlil kauzy, které se ho týkaly. "Mezi lidmi, kteří na to mají názor, mírně převládá pozice, že je nevysvětlil dostatečně, ačkoli je to takřka půl na půl," uvedl analytik Medianu Daniel Prokop. Ti lidé, kteří Babišovi v tom vysvětlení nedůvěřují, tak v takřka polovině případů tu demisi podporují, naopak lidé, kteří ministrovi důvěřují, tak jsou ve velké většině proti té demisi, dodal. |
Předání demise dle tradice
Sobotka předpokládá, že prezident bude jeho demisi chápat jako konec celého kabinetu, nikoliv jen premiéra. Dokument chce doručit v polovině května písemně, jako to učinili už předchozí premiéři Petr Nečas (ODS) nebo Jiří Rusnok. Účinnost demise podle něj bude k polovině května.
Prezident Sobotkovi vyčetl, že způsobil krizi. Podle Sobotky však krizi zapříčinil ministr financí Andrej Babiš (ANO) tím, že nevysvětlil okolnosti kolem svého podnikání a majetku. „Krizi nevytvořila rezignace předsedy vlády, tuto krizi vytvořil problém místopředsedy vlády Andreje Babiše, vláda fungovala velice dobře,“ řekl Sobotka.
Zeman Sobotku na úvod schůzky odkázal k mikrofonu a vybídl, ať se vyjádří. Sobotka uvedl, že neví, k čemu by se měl vyjádřit, protože přišel diskutovat s prezidentem. Zeman opáčil, že jeho vyjádření bude delší. „Ještě včera (ve středu) mě sekretariát předsedy vlády informoval, že premiér chce přijet na Hrad podat demisi, proto jsme připravili obvyklé aranžmá, které probíhá při všech demisích vlád,“ uvedl.
Zeman poté přednášel proslov, jako by demisi převzal. „Takže mi, vážený pane premiére, dovolte, abych vám poděkoval za práci, kterou jste vykonal v čele vlády,“ uvedl Zeman. Sobotku také vyzval, aby vláda jako obvykle plnila dál své úkoly, ale nepřijímala žádná strategická rozhodnutí. Sobotkovi popřál mnoho úspěchů, zdraví a životní pohody.
Sobotka prohlásil, že přišel na Hrad k politickým konzultacím o aktuální situaci. Uvedl, že nebyl předem informován o tom, jaký ceremoniál byl připraven, a kritizoval způsob, jakým byl přijat. „Situace pro Českou republiku není jednoduchá, zaráží mne způsob, kterým Hrad přistoupil k této schůzce,“ řekl.
„Je to skutečně zbytečné a domnívám se, že to poněkud znevažuje tuto závažnou situaci (...). Doufám, že si uvědomujete vážnost problému,“ řekl Sobotka o způsobu, jakým byl přijat. „Taková už je česká politika i v těch nejvyšších patrech,“ dodal. Sobotka netrvá na tom, aby byl jmenován premiérem nové vlády. Sociální demokracie je podle něj připravena sestavit kabinet na základě současné koalice, její podmínkou ale je, aby ve vládě nebyl Babiš.
Oba politici se po ostré výměně názorů před novináři odebrali na plánovanou schůzku.