8. října 2016 17:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babišův triumf. ANO vyhrálo v devíti krajích. Sobotka přiznal porážku

Předseda Hnutí ANO Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Hnutí ANO Andrej Babiš | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Česko se během volebního víkendu téměř celé zahalilo do barev hnutí ANO. Politické uskupení, které v letošních krajských volbách neobhajuje žádný mandát, získalo vedení ve všech krajích kromě Jihočeského, Libereckého, Zlínského a kraje Vysočina. Hnutí Andreje Babiše tak může slavit. Uspělo, ačkoli voliče lákalo na obecná témata a regionální politika šla spíše stranou.

„Lidé rozhodli. Zdá se, že po osmi letech upřednostnili změnu ve vedení krajů ,“ prohlásil z Lidového domu premiér a šéf sociální demokracie, která dosud ovládala většinu krajů, Bohuslav Sobotka.

VÝSLEDKY VOLEB:

Jeho slova lze přeložit jako uznání porážky sociální demokracie, která dosud ovládala většinu krajů. „ČSSD nicméně i tak usiluje o ovlivňování krajů. „Osm let jsme se snažili, aby kraje dobře fungovaly,“ dodal s tím, že další strategii probere s lídry kandidátek v pražské centrále.

Ze zveřejněných výsledků je zřejmé, že prvenství v krajských volbách si udrží právě hnutí ANO, které získalo přes 21 procent hlasů. Po sečtení 90 procent okrsků vede v devíti krajích, ČSSD jen ve dvou. Modře se tedy zabarvil Středočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Královéhradecký, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj.

Oranžovou barvou svítí Jihočeský kraj a Kraj Vysočina. Vládní strana přitom dosud měla 11 hejtmanů. Lidovci potom vedou ve Zlínském a hnutí Starostové pro Liberecký kraj v Libereckém kraji. Komunisté a občanští demokraté jsou jediní, kteří nedosáhli prvenství ani v jednom kraji.

„Děkuji všem, které neuvěřili lžím a dezinformacím jiných stran. Dopadlo to pro nás dobře,“ řekl lídr hnutí ANO Andrej Babiš s odkazem na kampaň, která byla údajně vedená proti jeho partaji. „Chceme kraje bez korupce,“ zopakoval svou „mantru“. V kampani se prý hnutí zaměřilo na to, aby byly kraje v souvislosti s hospodařením transparentní.

Centrální volební štáb hnutí ANO po vyhlášení výsledků krajských voleb
Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na cestě do volebního štábu strany v...

Ve volebním štábu sociální demokracie už tolik radostných slov nezaznělo. Dosavadní jednička v krajích ČSSD, která obhajovala celkem 205 mandátů, totiž utrpěla s necelými šestnácti procenty velké ztráty. Může přijít až o osm desítek mandátů. „ČSSD musí hledat nové programové cíle, aby získala širší podporu,“ uvedl před novináři premiér šéf poražené strany Sobotka.

MAPA PO KRAJSKÝCH VOLBÁCH: Republika po krajských volbách zmodrala. Prvenství...

MAPA PO KRAJSKÝCH VOLBÁCH: Republika po krajských volbách zmodrala. Prvenství získala v devíti krajích, ČSSD ve dvou, lidovci zvítězili ve Zlínském kraji. Liberecký kraj pak ovládlo hnutí Starostové pro Liberecký kraj.

Hnutí ANO přitom v předvolební kampani voliče vsadilo na obecná témata a tváře známých politiků. Na billboardech se hnutí většinou vyhýbalo regionálním tématům. Sázkou na jistotu byly problémy na celostátní úrovni, jako je například nedostatky ve školství, úroveň zdravotnictví či hospodaření s veřejnými prostředky.

Jenže právě nezkušenost na komunální úrovni může pro vítězné hnutí znamenat řadu problémů. Babišovo hnutí by se také mohlo potýkat s personální krizí, která se už dříve projevila na nižší politické úrovni.

Ostatní strany už také komentovaly průběžné výsledky, které přebarvily republiky na modro. Výsledky voleb jsou podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka velmi významným úspěchem ANO, označil je zároveň za velký neúspěch levicové i pravicové opozice. Výsledky lidovců nejsou podle něj žádným velkým úspěchem. „Nejucháme, ani nejsme skleslí,“ řekl ČTK.

Byl prý větší optimista. Jako zklamání zatím označil výsledek ve středních Čechách, potěšil ho naopak počet hlasů v Karlovarském kraji. „V mnohých krajích nebude jednoduché koalice smysluplně sestavit,“ řekl České televizi.

ÚČAST VE VOLBÁCH

  • Vicepremiéři Andrej Babiš (ANO) a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) se shodli, že hnutí ANO navzdory některým očekáváním neuškodila nižší účast, která v krajských volbách průběžně dosahuje zhruba 34 procent.
  • Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska se nepodařilo jeho straně přesvědčit hlavně mladé lidi, že stojí za to přijít volit.

Zato předseda STAN Petr Gazdík je s výsledkem své strany spokojen. „Výsledek je nad naše očekávání. Vypadá to, že jsme vyhráli v Libereckém a jsme druzí ve Středočeském kraji, uspěli jsme i na Zlínsku a kromě jednoho nebo dvou to vypadá, že bychom mohli být ve všech zastupitelstvech této země,“ řekl ČTK.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek vyjádřil především lítost nad nízkou účastí zejména mladých voličů v krajích. „Zjevně se nám nepodařilo naše sympatizanty přesvědčit, aby k těm urnám přišli. Zdá se, že zejména mladá generace, která stavěla na odiv svůj odpor ke xenofobii a autokracii, tak ten odpor není tak zásadní, aby jí to stálo za to přijít volit,“ uvedl.

Lídr občanských demokratů Petr Fiala v reakci na výsledky voleb poznamenal, že ODS se zřejmě vrátila do pozice nejsilnější pravicové strany. Nálada ve štábu je proto pozitivní. Přítomní tleskali například výsledkům Středočeského, Plzeňského a Jihočeského kraje. Fiala věří, že v parlamentních volbách bude výsledek pro jeho stranu ještě lepší.

Do štábu ODS kromě úzkého vedení přišel kandidát na senátora v Praze 6, legenda undergroundu František „Čuňas“ Stárek, který se krátce pozdravil Fialou. Stárek v senátních volbách neuspěl, v Praze 6 postupují kandidát TOP 09 Jiří Růžička a filozof Václav Bělohradský (ČSSD+SZ). Stárek ČTK řekl, že je osobně zklamán, protože chtěl pomoci občanským demokratům.

Ve štábech dalších stran panuje nálada úměrná výsledkům. Například poslanec Úsvitu Marek Černoch považuje dosavadní výsledek Úsvitu-Národní koalice ve volbách za neúspěch, z kterého je třeba se ponaučit.

Ve štábu Strany zelených v pražské kafárně Na kus řeči živě sleduje podle mluvčího strany Pavla Bartoška výsledky zhruba čtyřicítka lidí včetně předsednictva. Štáb navštívil například filosof Václav Bělohradský, který postoupil do druhého kola. Zelení a Piráti uspěli podle předběžných výsledků především tam, kde šli společně, řekl ČTK předseda Strany zelených Matěj Stropnický. Zelení rovněž od voleb očekávají, že vytvoří vlastní senátní klub, aby měl alespoň sedm členů.

SENÁTNÍ VOLBY

Hnutí ANO je úspěšné i v souboji o třetinu Senátu - po sečtení hlasů ze tří čtvrtin senátních okrsků postupovalo v 16 obvodech, KDU-ČSL a ČSSD v devíti, Starostové ve čtyřech, ODS a TOP 09 ve třech.

Hnutí ANO (tmavě modrá) je úspěšné i v souboji o třetinu Senátu - po sečtení...

Hnutí ANO (tmavě modrá) je úspěšné i v souboji o třetinu Senátu - po sečtení hlasů ze tří čtvrtin senátních okrsků postupovalo v 16 obvodech, KDU-ČSL (žlutá) a ČSSD (oranžová) v devíti, Starostové ve čtyřech, ODS (modrá) a TOP 09 (fialová) ve třech.

skŠárka Kabátová, ČTK