Je mnoho způsobů, jaké si politici zvolili k tomu, aby se na vlastní oči přesvědčili o důsledcích kůrovcové kalamity v Národním parku Šumava. Způsob, který zvolil ve středu šéf Senátu Přemysl Sobotka, se ale zdá poněkud nešťastným i takzvaně umírněným ekologům. Senátor totiž dojel autem až k Plešnému jezeru, kam se za normálních okolností může vozidlem jen na vládní výjimku. Pak les prošel v saku, kravatě a polobotkách v rozbředlém sněhu po silničce. A přesto si údajně udělal obrázek o tom, jak kůrovec ničí šumavské lesy.
„Podle mých informací navíc Přemysl Sobotka dojel až do Stožce s policejním doprovodem a zapnutými houkačkami. Prostě velké divadlo,“ řekl LN Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Ekologové jsou každopádně přesvědčeni, že cesta autem k Plešnému jezeru a krátká procházka v obleku kolem jezera nemůže jakémukoliv politikovi poskytnout dostatek informací k tomu, aby si udělal odborný názor. „Politici by si měli hlavně nazout pohorky a národní parky Šumava a Bavorský les si pořádně prohlednout, než o nich začnou hovořit,“ tvrdí Bláha.
Kdyby totiž Sobotka podle něj nelenil a od jezera se ve vhodném oblečení vydal nahoru na hřeben třeba ke Stifterovu památníku, mohl by vidět, jak pod kůrovcem „sežranými“ stromy roste nový prales. A to je údajně důkazem toho, že má smysl ponechat část nedotčené přírody svému osudu. Jenže Sobotkovi už pohled od Plešného jezera stačil k tomu, aby navrhl zřízení meziparlamentní česko-rakouské komise, která by se měla zabývat problémem lýkožrouta na Šumavě.
Sobotka tuto interpretaci odmítá. A navíc tvrdí, že na sobě měl zimní kabát a kotníčkové boty se silnou podrážkou. „Šli jsme ve dvou až třícentimetrové vrstvě sněhu a došli jsme do míst, kde leží šílené polomy sežrané kůrovcem a pod tím rostoucí náletový les. Rád bych věděl, kde ,soudruzi‘ z Duhy došli k tomu, že jsem to viděl na velkou vzdálenost,“ řekl Sobotka. Ten navíc tvrdí, že byla dosti velká mlha a i kdyby na sobě měl péřovou bundu a pohorky, jak mu doporučují ekologové, stejně by „nic neviděl“. Sobotka také ekology upozorňuje, že vstup do pralesa je přísně zakázán. „Chtěl bych ty odvážné pány vidět, jak přelézají obří kmeny ožrané kůrovcem,“ doplnil. Politici si výlety na Šumavu sežranou kůrovcem velmi oblíbili. Nejdál zatím zašel bývalý premiér Miloš Zeman. Ten se proletěl na jaře nad Šumavou vrtulníkem a při pohledu na uschlé stromy, trčící ze sněhu, navrhl národní park rovnou zrušit.