Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sobotka oznámil demisi vlády. Vyřešil tak problém Babiš

Česko

  10:07aktualizováno  15:24
PRAHA - Premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že jeho vláda podá demisi. Důvodem je situace kolem ministra financí Andreje Babiše. „Proto v tuto chvíli volím jediné rozumné řešení, které existuje. Vláda podá demisi. Jsem připraven podat k rukám prezidenta republiky demisi, předpokládám, že ještě během tohoto týdne," uvedl premiér. Nevyloučil možnost uspořádání předčasných voleb. Podle Babiše by bylo nejlepším řešením, aby vláda dovládla v demisi.

Bohuslav Sobotka oznámil, že podá demisi vlády foto:  Dan Materna, MAFRA

Informaci o demisi vlády oznámil premiér Sobotka na očekávané tiskové konferenci, která proběhla v úterý ve 13.30. Celý víkend česká politika řešila, zda premiér odvolá ministra financí Andreje Babiše (ANO).

„Pokládám za neudržitelné, aby Andrej Babiš v mé vládě zastával funkci ministra financí,“ prohlásil předseda vlády. Podle něj by v případě odvolání Babiš využil situaci a stylizoval se před volbami do role „mučedníka“. Vše proto vyřešil demisí celé vlády.

„Pokud by se koalice dohodla na nové vládě, Babiš by v ní kvůli svému střetu zájmů neměl být ministrem financí,“ prohlásil Sobotka. Slovy o přesné funkci ale vlastně naznačil, že by Babiš mohl v nové vládě zastávat jinou funkci.

Premiér oznámil demisi vlády

„Koaliční strany mají možnost dohodnout se na obnovení koalice a součástí té dohody musí být také vyřešení pozice ministra financí, aby nadále nedocházelo k tomuto střetu zájmů,“ naznačil další možnosti Sobotka.

„Nemohu jako předseda vlády nést zodpovědnost za tuto situaci, že na pozici místopředsedy vlády a ministra financí je člověk, jehož minulost je takovým způsobem nevyjasněna a jehož podezření, které se týkají daňových úniků jsou velmi četná,“ uvedl premiér.

„Já musím znovu odmítnout tu jeho (Sobotkovu) rétoriku, že jsem něco nevysvětlil. Já jsem jasně vysvětlil...Já chápu, že pan premiér nikdy nikdy nepodnikal, on tomu nerozumí tomu dopisu, který jsem poslal v pátek,“ reagoval podle serveru Aktuálně.cz Babiš na Sobotkovo rozpuštění vlády.

„Možná pan premiér nemá na práci nic, ale já mám dost práce a já jsem chtěl dokončit ten mandát, protože skutečně máme dost práce,“ zdůraznil vicepremiér Andrej Babiš s tím, že by do konce volebního období v koalici s ČSSD vydržel. „Já si myslím, že jsme měli dokončit ten mandát a vůbec nechápu to rozhodnutí,“ dodal. Podle něj by bylo nejlepším řešením, aby vláda dovládla v demisi.

„Jsem překvapený, to jsem nečekal. Pan premiér poškozuje práci celé vlády, ministrů, postupně ničil pověst vlády neustálými útoky proti mně. Je to zoufalý krok zoufalého člověka. Potvrdila se jeho neschopnost něco rozhodnout,“ napsal Babiš na Facebooku.

Sobotka na tiskové konferenci nevyloučil možnost vypsání předčasných voleb do Sněmovny upozornil ale, že by se na tom musely shodnout i další strany ve Sněmovně, nejen koaliční.

Pražský hrad oznámení premiéra o demisi vlády ponechává bez komentáře. Postup prezidenta bude podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka oznámen v pravý čas. Babiš se má přitom již zítra s prezidentem Milošem Zemanem setkat na dříve ohlášené schůzce.

Podle Sobotky je Babiš je ve střetu zájmů, když mu jako ministrovi financí podléhá Finanční správa, která by měla vyšetřit jeho nákup jednokorunových dluhopisů od společnosti Agrofert v době, kdy ji vlastnil.

„Nemůžeme honit hospodské kvůli každé koruně a přitom nechat miliardáře, aby různými daňovými triky státní pokladnu obírali o stovky milionů korun,“ dodal.

Babiš přitom podezření z daňových úniků odmítá a opakovaně řekl, že z vlády sám neodstoupí. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek po oznámení demise uvedl, že žádná reálná krize není. Jde podle něj o křeč ČSSD a premiéra, kteří se snaží zastavit řešení kauz ovládnutím ministerstva financí.

Sobotka nevylučuje vypsání předčasných voleb po demisi vlády. Podle něj by se...
Bohuslav Sobotka oznámil, že podá demisi vlády

Co předcházelo

Sobotka i Sněmovna vyzvali již dříve Babiše k vysvětlení nejasností kolem jeho majetku a daní. Transakce mezi vicepremiérem a jeho někdejší firmou prověřuje Finanční správa, která podléhá ministerstvu financí, ale také policie. Podle Babiše by se měli všichni zklidnit a nechat vyšetřovat nezávislé orgány. Sobotka v pondělí uvedl, že Babiš by se měl se situací vyrovnat jako chlap.

Sněmovna Babiše vyzvala k vyvrácení podezření z daňových úniků do konce dubna. Ministr financí v dopisu označil všechny své transakce se společností Agrofert za legální a míní, že vše vysvětlil. Záležitost považuje za organizovanou kampaň a mediální hon na sebe. V pondělí uvedl, že Sobotka ho chce dostat z politiky a poškozuje tím vládu. Podle premiéra vládu zatěžují Babišovy problémy a také zvyšují napětí v koalici.

Obsah Babišova dopisu označila za nedostačující pravicová opozice a Babišovo vysvětlení jeho nákupu korunových dluhopisů Agrofertu je neuspokojivé.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat