23. října 2015 18:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka se sešel s Bílkem. Premiérovy pochybnosti o fungování GIBS přetrvávají

Český premiér Bohuslav Sobotka v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český premiér Bohuslav Sobotka v Bruselu. | foto: ČTK

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) má nadále pochybnosti o fungování Generální inspekce bezpečnostních sborů. Chce ale vyčkat na závěry vyšetřování takzvané olomoucké kauzy.

Sobotka to uvedl po páteční schůzce s ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivanem Bílkem. V olomoucké kauze údajné korupce jsou mezi čtyřmi obviněnými i dva policejní důstojníci, GIBS se na jejím objasňování nepodílela.

Sobotka uvedl, že ho zajímal důvod nečinnosti GIBS ve vyšetřování možných klientelistických struktur v rámci policie v Olomouckém kraji. „Dnešní rozhovor s ředitelem GIBS nerozptýlil mé pochybnosti o fungování inspekce. Nyní bude nezbytné vyčkat, jak celou případnou odpovědnost GIBS posoudí orgány činné v trestním řízení,“ dodal premiér.

Bílkova odpověď

Sobotka si chce ještě také prostudovat Bílkovu písemnou odpověď na své otázky, které se týkaly olomoucké kauzy. V ní čelí obvinění olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj, náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec a podnikatel Ivan Kyselý, který je blízkým přítelem exministra vnitra Ivana Langra.

Policejní akce nazvaná Vidkun se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky. V případu jde údajně o ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření.

Sobotka už dříve poukázal na to, že GIBS byla zřízena pro vyšetřování trestné činnosti policistů. V Olomouci přitom případ nyní vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

ČTK