Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sobotka: Soud nám nařídil, abychom Altnerovi zaplatili za služby, které jsme nedostali

Česko

  16:20
PRAHA - Rozhodnutí soudu v kauze bývalého advokáta Zdeňka Altnera ukládá ČSSD, aby platila za služby, které nikdy nedostala. Ve Sněmovně to ve čtvrtek prohlásil předseda vlády a sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Konkrétnější ale nebyl.

Bohuslav Sobotka. foto: MAFRA

Altner pomohl ČSSD vyhrát spor o její sídlo, Lidový dům, a sociální demokracie mu podle rozsudku pražského městského soudu musí zaplatit téměř 338 milionů korun. Většinu sumy představuje smluvní pokuta.

Majetek zachráněný s Altnerem vydělal ČSSD miliardu, prohlásil Zeman

„My tady čelíme rozhodnutí soudu, které je do značné míry bezprecedentní a které ukládá sociální demokracii, aby platila za služby, které nikdy nedostala. To je ten velký problém, který tady je,“ uvedl Sobotka.

Ujišťoval poslance, že jeho strana bude postupovat v souladu se zákony. Rozsudek je sice pravomocný, premiér ale opakoval, že soudní spor ještě neskončil, neboť ČSSD se obrátila na Nejvyšší soud. Požádala jej o odklad vykonatelnosti rozsudku a napadla hlavně oprávněnost vysoké smluvní pokuty a průtahy v řízení.

„Nesprávný a nespravedlivý“

„Ten rozsudek nepokládáme za správný a spravedlivý,“ uvedl Sobotka s poukazem na to, že odvolací soudní řízení trvalo 12 let a bylo protahováno z Altnerovy strany. Podle Sobotky proto není možné, aby za tyto průtahy platila jen jeho strana.

ČSSD zaplatí první pohledávky Altnerovým věřitelům

Předseda sociální demokracie také zopakoval, že strana nechce platit Altnerovi, ale hodlá vyhovět požadavkům věřitelů bývalého advokáta, kteří se na ni obrátili. První dvěma měla zaplatit ve středu celkem zhruba 95 tisíc korun a další Altnerovy exekučně vymáhané závazky chce uspokojovat v pořadí, jak nabudou s nimi související exekuční příkazy právní moci. Celkem prý Altner dluží věřitelům až 20 milionů korun.

V minulých dnech se Altner pokusil zabránit ČSSD disponovat s penězi na účtech návrhem na vydání předběžného opatření, ale Obvodní soud pro Prahu 1 ho z formálních důvodů dvakrát odmítl.

Autor:

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...