23. února 2017 16:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka před poslanci tajil nástupce Mládka v čele ministerstva průmyslu

Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka. | foto: ČTK

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve čtvrtek odmítl poslancům sdělit, kým chce nahradit Jana Mládka (ČSSD) v čele ministerstva průmyslu a obchodu. Odmítl potvrdit, zda je adeptem státní tajemník pro evropské záležitosti a vládní koordinátor pro digitální agendu Tomáš Prouza (ČSSD).

Chce to nejdříve probrat s prezidentem Milošem Zemanem. Uvedl jen, že výměna nezpozdí zavádění vysokorychlostního internetu v Česku. Řekl to v odpovědi na interpelaci poslankyně Věry Kovářové (TOP 09 a Starostové).

Kromě Prouzy se spekuluje o Mládkovu náměstkovi Jiřím Havlíčkovi a o někdejším ministru průmyslu Milanu Urbanovi (oba ČSSD). Se Zemanem se má Sobotka sejít ještě ve čtvrtek odpoledne. Mládkův odchod z vlády oznámil premiér v pondělí, ministrovi vyčítal postup v otázce cen mobilních dat v Česku.

Předseda vlády uvedl, že koncem února má výběrová kritéria pro poskytování dotací na zavádění vysokorychlostního internetu projednat monitorovací výbor Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK). Text výzvy k předkládání projektů na vybudování vysokorychlostního internetu by měl být po odborných konzultacích zveřejněn ve druhé polovině března. Poslankyni Kovářovou zajímal právě tento termín a chtěla vědět, zdali ho avizované Mládkovo odvolání neohrozí. Podle ní měl být Mládek odvolán patrně výrazně dříve.

Výzva bude otevřena všem podnikatelům v oblasti elektronických komunikací, jejich žádosti se budou přijímat zhruba do konce léta letošního roku, uvedl Sobotka. Úspěšné projekty podle něj budou muset získat při hodnocení nejméně 60 bodů ze sta možných.

Dotace podle podmínek programu mají sloužit na modernizace a rozšiřování infrastruktury s cílem umožnit vysokorychlostní přístup k internetu přenosovou rychlostí alespoň 30 Mbit/s. Na projekt bude možné získat dotaci v rozmezí od jednoho do 200 milionů korun.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz