3. února 2017 10:09, aktualizováno  18:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka jako Trump. Babiš podle něj využil dluhopisy, aby oje*** český stát

Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka. | foto: MAFRA

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka se na svém facebookovém účtu nezvykle ostře opřel do vicepremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Podle něj ministr financí využil korunových dluhopisů, aby „důkladně oje*al český stát.“ Jeho slovník okamžitě vyvolal vlnu reakcí na sociálních sítích.

„Řečeno jednoduchým trumpovským jazykem: Korunové dluhopisy byla cesta, kterou využil miliardář A. Babiš k tomu, aby důkladně oje*** český stát. Říká, že to bylo chvíli legální,“ objevilo se v pátek dopoledne na oficiálním facebookovém profilu premiéra Bohuslava Sobotky.

Šaškárna, opřel se Sobotka do Babiše

A pokračoval. „Já říkám, že je to velké pokrytectví, když inkasuje peníze z Agrofertu, aniž by je zdanil, a současně se tváří, jak bojuje s daňovými úniky. Tohle je šaškárna!“ zakončil ostrý příspěvek.

Sobotkova nezvykle tvrdá reakce na aktuální kauzu spojenou s vicepremiérem Babišem vyvolala na síti okamžitou vlnu reakcí. Lidé v komentář reagovali především na Sobotkův slovník, zejména pak na použitý vulgarismus a rázný projev.

Premiér později na svém twitterovém účtu jen v krátkosti uvedl, že jeho účet nebyl nikým napaden. „Ne, můj FB (Facebook - pozn. red.) opravdu nikdo nenapadl. Ano, A. Babiš skutečně český stát nešetřil. A je dobré to říci naplno,“ vzkázal veřejnosti.

Premiér odpoledne po konci hlavní části summitu Evropské unie na Maltě řekl, že čas od času je nutné použít expresivní výraz. „Takže já to čas od času budu činit. Není to něco, co bych chtěl dělat soustavně, ale pokud to bude vyžadovat situace a bude potřeba upozornit na nějaký vážný problém, tak to určitě do budoucna nebudu vylučovat,“ uvedl. Není podle něj za co se omlouvat, je totiž přesvědčen o tom, že věci popsal tak, jak skutečně jsou.

Jak již dříve uvedly Hospodářské noviny, Sobotka se rozhodl změnit strategii na sociálních sítích. S tím mu má pomoct tým expertů na komunikaci s voliči, které začal dávat dohromady poslanec Jan Birke coby nový volební manažer strany,

Na první „ukázku“ už zareagoval i samotný Babiš. Podle něj jde o zřejmě o nový styl Sobotkovy komunikace. „Já ho takhle nikdy mluvit neslyšel. Každopádně jsem neudělal nic nezákonného a nikoho jsem nepodvedl. Je to lež, kterou odmítám. Když mě chce pan premiér kritizovat, tak by si možná měl nejdříve zamést před vlastním prahem,“ uvedl.

Nadále odmítá, že by využil mezeru v zákoně při nákupů dluhopisů v hodnotě jedné koruny vydané v roce 2012. Předpis má podle něj navíc na svědomí někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Lidem, jako je Kalousek, se zodpovídat nebudu... Nebudete říkat, že tady dělám daňové podvody,“ prohlásil ve čtvrtek ve sněmovně Babiš.

Bohuslav Sobota a Andrej Babiš.

Následně vyzval předsedy ostatních sněmovních stran, aby stejně jako on zveřejnili své příjmy. Premiér Sobotka ale v reakci na to uvedl, že jeho příjmy za posledních 20 let jsou zcela transparentní. Babiš se tím podle něj jen snaží odvrátit pozornost od svého problému s nákupem korunových dluhopisů od Agrofertu.

Novinářům premiér dále sdělil, že pobíral plat poslance nebo člena vlády, který je stanoven zákonem a jeho výše je veřejně známá. V prohlášeních odevzdávaných v dolní komoře Parlamentu podle zákona o střetu zájmů jsou podle Sobotky i jeho zbývající majetkové a úvěrové poměry včetně hypotéky na byt.

„Nepodnikal jsem. Nebyl jsem v žádných správních či dozorčích radách. Pokud jsem pobíral plat advokátního koncipienta, je řádně uveden v prohlášení, které jsem odevzdal podle zákona o střetu zájmů,“ uvedl.

skŠárka Kabátová

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRONIK S PRAXÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 32 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz