7. srpna 2012 11:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Také se mi smáli kvůli rovnátkům, brání Sobotka svůj výrok o stáří

Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Slovní přestřelka kvůli poznámkám šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky o vysokém věku některých prezidentských kandidátů pokračuje. Po kritice ministra zahraničí Karla Schwarzenbergera (TOP 09) nebo vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM), kteří Sobotku vyzvali k úctě ke stáří, je předseda sociální demokracie označil za "prudérní".

"Docela mě překvapila prudérnost, s níž někteří politici (K. Peake) reagují na moji včerejší poznámku o umělých chrupech prezidentských kandidátů. Ukazuje to myslím, jak zoufale v české politice chybí smysl pro humor," reagoval Sobotka na výroky svých politických konkurentů.

Kauza politické korektnosti
A dokládá to tím, že musel ve svých čtyřiceti letech čtyři roky snášet vtipy kvůli fixním rovnátkům, které donedávna nosil. "Nikdy by mě nenapadlo z toho dělat kauzu politické korektnosti," dodává Sobotka.

K TÉMATU

Podle šéfa nejsilnější opoziční strany je debata o vysokém věku kandidátů zcela legitimní. "Jako volič očekávám, že přímo zvolený prezident bude mnohem společensky aktivnější, než jeho nepřímo volení předchůdci, naráží Sobotka na exprezidenta Václava Havla a nynější hlavu státu Václava Klause.

Havel byl přitom veřejně činný až do konce svého života a Václav Klaus je například známý tím, že neuznává dovolenou. Neplánuje ji ani letos. "O žádné klasické dovolené opravdu nevím," řekl prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

Jak to vidí aTeo?

Politický humor podle aTea