24. dubna 2017 0:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka: Vítězství Macrona je dobrou zprávou pro Francii i Česko

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 33Diskuse
Podporovatelé Emmanuela Macrona jsou z předběžných výsledků nadšeni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podporovatelé Emmanuela Macrona jsou z předběžných výsledků nadšeni. | foto: Reuters

PRAHA Odhadované vítězství centristického kandidáta Emmanuela Macrona v prvním kole francouzských prezidentských voleb je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dobrou zprávou pro Francii, Česko i Evropu. Sobotka to v neděli napsal na twitteru. Podobně se vyjádřili další vládní i opoziční politici.

Prezident Miloš Zeman se podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vyjádří až ke konečným výsledkům po druhém volebním kole.

Podle odhadů výsledků a podle části sečtených hlasů by do druhého kola měli postoupit centrista Macron a krajně pravicová Marine Le Penová. Kandidát tradiční pravice François Fillon a socialista Benoit Hamon uznali porážku a vyzvali k podpoře Macrona.

„Tak to by byla dobrá zpráva:) Pro Francii, Česko i Evropu...,“ komentoval odhady na twitteru Sobotka.

Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) je potřeba počkat na definitivní výsledky. „Vypadá to, že neúspěšní kandidáti vyzvou voliče, aby podpořili Macrona. Dá se předpokládat, že bude snaha se spojit proti Le Penové. Centrista by měl velkou šanci na zvolení,“ řekl Bělobrádek.

Za docela dobrou zprávu pro Evropu i Česko považuje očekávané výsledky i šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. „Pokud výsledky budou odpovídat teď zveřejněným odhadům, tak se zdá, že ve Francii nezvítězí extremismus levicový ani nacionalistický, což je pro Evropu i pro nás docela dobrá zpráva,“ řekl Kalousek.

Emmanuel Macron je podle průzkumů favoritem druhého kola prezidentských voleb.
Marine Le Penová s volebním lístkem.

Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška dopadlo první kolo podle předvolebních průzkumů. „Systém druhého kola má tu výhodu, že dává malé naděje extrémům,“ uvedl na twitteru Ženíšek.

Podle bývalého ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) je porážka nacionalismu dobrá pro Francouze, Čechy i všechny Evropany. „Nacionalismus může přinést jen další války, Mnichovy a protektoráty,“ uvedl Dienstbier. Doufá, že Francouzi ve druhém kolem budou hlasovat ́proti nacionalismu, nenávisti a dělení společnosti ́.

Podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) dosavadní výsledky ukazují, že ve Francii zvítězil proevrospký kandidát. „Macron vidí jako řešení více Evropy, ne méně. Postup Le Penové mě netěší,“ napsal Hamáček.

Prezidentský kandidát Michal Horáček nepřímo podpořil liberála Macrona, když napsal, že si přeje, „aby Francouzi v každém slova smyslu velký evropský projekt podpořili.“

Přeji si, aby Francouzi v každém slova smyslu velký evropský projekt podpořili. I to, abychom se na něm lépe podíleli i my. #France2017

— Michal Horáček (@m_horacek) 23. dubna 2017
ČTK
  • 33Diskuse

Najdete na Lidovky.cz