Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Sobotka vyhrál. Usnesení 'pučistů' neplatí, sjezd ČSSD nebude

Česko

  8:00aktualizováno  17:29
PRAHA - Ústřední výkonný výbor sociální demokracie jasnou většinou zrušil dva týdny stará usnesení předsednictva, která vyzvala šéfa strany Bohuslava Sobotku k rezignaci a vyřadila ho z vyjednávacího týmu. Sobotka tehdy rezignovat odmítl a jednání části spolustraníků označil za pokus o puč. Právě postup "pučistů" výbor také odsoudil.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. foto: MAFRA - Tomáš Krist

Neprošel naopak návrh hlasovat o pozici místopředsedy Milana Chovance, který byl jediným z pěti účastníků takzvané lánské schůzky a který zatím na vysoké stranické funkce nerezignoval. Chovanec jako první schůzku přiznal, a tak se za něj v uplynulých dnech postavil i Sobotka.

Vyjednávací tým ČSSD

Ve vyjednávacím týmu, který bude za ČSSD vést jednání s možnými koaličními partnery, budou kromě předsedy strany Bohuslava Sobotky také členové grémia Alena Gajdůšková, Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a předseda Senátu Milan Štěch. Po jednání grémia to řekl Sobotka.

Štěch s Gajdůškovou budou podle Sobotky zastupovat senátorský klub, Chovanec by měl zase komunikovat s hejtmany. Výběr Zaorálka Sobotka zdůvodnil tím, že byl před volbami zodpovědný za vytvoření volebního programu.

"V současné době mám důvěru předsedy a proto jsem tady," řekl Chovanec po jednání Ústředního výkonného výboru.

"Jakékoliv další výzvy k odchodu, k odvolávání dalších funkcionářů strany, než těch, kteří podali demisi, nebyly na jednání ústředního výkonného výboru schváleny. To znamená, ty návrhy se objevily, některé z nich byly hlasovány, ale nedostaly potřebné množství hlasů," uvedl k tomu Sobotka.

Tým se v neděli sejde se zástupci hnutí ANO, které skončilo ve volbách druhé. V pondělí má na plánu setkání s vyjednávacím týmem KDU-ČSL.

Mimořádný sjezd ČSSD se zatím neuskuteční, rozhodli straníci

Šéf strany Bohuslav Sobotka mimořádný sjezd plánoval na únor, mezi jeho kolegy ale převážil názor, že je třeba se soustředit na sestavení vlády. O sjezdu by ústřední výkonný výbor znovu hlasoval, až kdyby selhalo vyjednávání o kabinetu.

Místopředseda strany Lubomír Zaorálek uvedl, že to byl především on, kdo spolu se šéfem senátorského klubu ČSSD Petrem Víchou prosazoval odklad mimořádného sjezdu, protože se prý strana v uplynulých dnech již dost zabývala sama sebou. Sobotka prý chápe argument, že by bylo složité paralelně vyjednávat o vládě a připravovat se na sjezd, byl ale přesvědčen, že by se to dalo zvládnout.

Odsunutím sjezdu se prodlužuje čas, kdy bude ČSSD fungovat bez dvojice místopředsedů, Michala Haška a Zdeňka Škromacha, kteří rezignovali na své funkce. "Nevidím to jako problém obejít se teď v této situaci bez dvou místopředsedů sociální demokracie," řekl k tomu Sobotka, podle něhož je možné, že takový stav bude trvat až do příštího sjezdu.

Bohuslav Sobotka na jednání Ústředního výkonného výboru mluvil zhruba 50 minut. Varoval, že pokud se sociální demokracie nesjednotí, stane se druhými Zemanovci a skončí do několika let v propadlišti dějin. Právě nejednotnost strany a žaloby členů ČSSD na kandidátky považuje za hlavní příčiny slabého volebního výsledku své strany, jehož analýzu si zadal.

Sobotka svou pozici zatím obhájil. Občanům se omluvil

Sobotkova pozice v čele strany se zdála po volbách velmi ohrožená, ale po prozrazení utajované povolební schůzky tehdejšího prvního místopředsedy Michala Haška a dalších s Milošem Zemanem se většina sociálních demokratů přiklonila na Sobotkovu stranu.

Sobotka se vedle analýzy příčin neuspokojivého výsledku předčasného hlasování, v němž ČSSD získala 20,5 procenta hlasů, věnoval podle tiskového oddělení strany také ostrému souboji uvnitř ČSSD v posledních dvou týdnech. "Připravený mocenský převrat", jak Sobotka označuje povolební výzvu předsednictva, aby rezignoval, podle něj stranu zesměšnil a znedůvěryhodnotil. Odehrál by se prý za jakéhokoliv volebního výsledku.

Nyní se podle Sobotky strana může vydat dvěma cestami - buď bude pokračovat v hádkách, nebo se konsoliduje a podaří se jí sestavit úspěšnou vládu. Součástí druhé cesty by podle šéfa nejsilnější parlamentní strany měla být i větší vnitřní demokratizace ČSSD. Ta by se podle Sobotky měla projevit již na mimořádném únorovém sjezdu strany, kterého by se mělo zúčastnit až 1200 delegátů, tedy zhruba dvakrát tolik, než bylo dosud obvyklé (video najdete ZDE).

Po jednání výboru se předseda strany omluvil občanům České republiky. "Chtěl bych se omluvit voličům, že strana nebyla v kondici. Museli jsme si nejdřív vyřešit problémy, abychom mohli vyjednávat," uvedl Sobotka.

Supervolební rok 2014

Kvůli neuspokojivému volebnímu výsledku zadalo vedení ČSSD analýzu jeho příčin. Měla by být hotova do prosincového zasedání Ústředního výkonného výboru.

Michal Hašek na jednání Ústředního výkonného výboru strany.

Podle Sobotky je potřeba, aby se vedení strany přihlásilo k výsledku voleb, který považuje za zklamání. On tak prý plně činí, a považuje proto za nutné svolat sjezd, kde dá vedení strany své funkce k dispozici. Do "supervolebního" roku 2014 musí podle Sobotky jít ČSSD s vedením, které bude mít obnovený mandát.

Ze Sobotkova osobního hodnocení vyplývá, že jednou z hlavních příčin byla nejednotnost strany. Lidem podle něj nevadil program, ale nejistota, zda se ČSSD po volbách nerozpadne. I když sociální demokraté během kampaně opakovali, že tomu tak není, ukázala se podle Sobotky po volbách ČSSD v tom nejhorším světle.

"Tejc s Haškem nezvládli osobní ambice"

Nedělní povolební hlasování předsednictva strany, které jej vyzvalo k rezignaci a zároveň odstranilo z vyjednávacího týmu, považuje přinejmenším ve druhé části za v rozporu s dřívějším usnesením Ústředního výkonného výboru, které rozhodlo, že kandidátem na premiéra bude Sobotka. Uvedl také, že akce byla dopředu připravena, hlasy byly spočítány a opět se za ně rozdělovaly a slibovaly trafiky.

Dosavadní druhý muž strany Hašek a šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc podle Sobotky nezvládli své osobní ambice a vydali všanc ČSSD. Ukázala se tím podle něj jejich politická nezralost. Není možné, aby se sociální demokracie palácovými převraty stala strojem na získávání funkcí, uvedl také Sobotka, podle něhož se strana musí modernizovat a zatraktivnit pro nové členy a voliče.

Michal Hašek nechtěl komentovat jednání. Na schodech se omezil na prohlášení. "Myslím, že to byl očekávaný průběh představení." V podobném duchu hodnotil diskusi a hlasování UVV i Jeroným Tejc. "Pokud by příznivci Bohuslava Sobotky řekli, že je dneska léto v rozpuku, tak bychom odhlasovali i to, strana potřebuje jednotu," podotkl Tejc.

Onderka by své rozhodnutí nezměnil

O silné podpoře pro Sobotku před jednáním svědčila i avizovaná podpora ze strany brněnského primátora Romana Onderky, tedy muže, který na předsednictvu strany v neděli po volbách přišel s výzvou, aby Sobotka rezignoval. Onderka před jednáním ovšem prohlásil, že by své rozhodnutí nezměnil. "Zvolil bych jiné načasování, výzvu bych ale učinil znova," uvedl. Podle jeho názoru je mimořádný sjezd patřičným řešením, navíc je třeba doplnit vedení strany.

ČTĚTE TAKÉ

Autoři: , ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...