Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
31. srpna 2016 20:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka žádá Babiše, aby skončil v dozorčí radě své firmy. Babiš jeho výzvu odmítá

Andrej Babiš, předseda hnutí ANO a ministr financí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš, předseda hnutí ANO a ministr financí. | foto: Foto Dan MaternaMAFRA

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) požádal na jednání koaliční rady vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), aby skončil v dozorčí radě své německé chemičky SKW Stickstoffwerke Piesteritz GmbH. Babiš to odmítl. Novinářům to během jednání rady řekl místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek, podle kterého Babišovo angažmá bylo známo léta a začalo se o něm mluvit až nyní, před krajskými volbami.

„Tato záležitost je známa tři roky nejenom panu premiérovi, a my se ptáme, proč pan premiér a sociální demokracie vytahují toto tři roky staré téma zrovna před volbami,“ uvedl Faltýnek. Podle něj premiér na Babišovo odmítnutí nijak na jednání rady nereagoval.

Babiš podle Sobotky svým členstvím v dozorčí radě nerespektuje zákon o střetu zájmů a nahrává opozici. „Neměli bychom zbytečně nahrávat opozici a připadá mi logické, že by člen vlády měl respektovat zákon o střetu zájmů. Pan Babiš by měl odejít z této funkce v dozorčí radě německé firmy,“ řekl Sobotka novinářům po jednání vlády.

Vicepremiér k tomu novinářům řekl, že Sobotkův názor není správný. „Já to mám v majetkovém přiznání, všichni to vědí, není to protizákonné, já mám na to jasnou analýzu právníků,“ řekl ve Sněmovně, kde se účastnil jednání rozpočtového výboru. Už dříve argumentoval také tím, že se jednání orgánu z časových důvodů neúčastní. Zařazením tématu na koaliční radu byl překvapen. „Pan premiér má starost o moje členství v dozorčí radě v německé firmě, i když to ví už dávno,“ poznamenal během jednání vlády.

Všichni jsou si rovni

Podle Sobotky je ale interpretace zákona o střetu zájmů jiná. „Jak já čtu zákon o střetu zájmů, tak ten říká, že člen vlády by neměl být člen dozorčí rady podnikající právnické osoby. Všichni lidé jsou si rovni, všichni by měli respektovat zákon. Nikdo z členů vlády kromě ministra financí není členem žádného orgánu obchodní společnosti,“ řekl Sobotka.

Babiš do svého majetkového oznámení za loňský rok napsal, že za působení v dozorčí radě své německé firmy dostal odměnu zhruba 4200 eur (asi 114 tisíc korun).

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Policisté před Fakultní nemocnicí v Ostravě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Policisté před Fakultní nemocnicí v Ostravě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Policisté před Fakultní nemocnicí v Ostravě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!