9. května 2017 15:20, aktualizováno  16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prezident má konat podle ústavy, míní Sobotka. Podle Štěcha vykládá Zeman ústavu účelově

Bohuslav Sobotka na Pražském hradě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka na Pražském hradě | foto: Reuters

PRAHA Prezident Miloš Zeman není ústavní soudce, aby ústavu vykládal, prohlásil v úterý Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zeman by neměl nad ústavou spekulovat, ale jednat podle ní, dodal předseda vlády před odpoledním jednáním užšího vedení sociální demokracie. Sobotka doufá, že Zeman vyhoví jeho návrhu a ministra financí Andreje Babiše (ANO) odvolá v době, „která nebude příliš dlouhá“.

„Ústava hovoří jasně, prezident odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády, nad rámec toho není co dodat,“ uvedl Sobotka. Nevidí důvod posílat kvůli Babišovu odvolání na Hrad další dokument. Doufá, že prezident bude postupovat podle ústavy. „A to v době, která nebude příliš dlouhá,“ řekl.

Sobotka nechtěl spekulovat, co by nastalo, kdyby prezident ústavu nerespektoval. Kvůli pověsti země navenek i domácí stabilitě je nutné, aby každý ústavní činitel plnil povinnosti a slib, který občanům a republice dal, vysvětlil. „Ten slib dal také prezident,“ řekl.

První místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec připustil, že pokud bude situace trvat týdny a týdny, mohl by zasáhnout Senát s ústavní žalobou. „K tomu jsme ale ještě daleko,“ uvedl. Předseda vlády stále vychází z toho, že hlava státu návrh na odvolání Babiše přijme.

Na druhou stranu premiér nebude nečinně přihlížet, pokud prezident bude otálet příliš dlouho. Serveru Lidovky.cz to potvrdil mluvčí kabinetu Martin Ayrer. „Platí, že pokud by tom byl nějaký problém, nebo tu vznikal pocit, že prezident nekoná v souladu s ústavou, je pan premiér připravený sejít se s experty a ústavními právníky a situaci s nimi konzultovat,“ vysvětlil Ayrer.

Sobotka je připravený ke konzultacím s ústavními právníky, Senát připouští ústavní žalobu

Nabízí se tak třeba možnost vyvolat u Ústavního soudu takzvaný kompetenční spor, jenž by vedl k tomu, že by nejvyšší soudní instance v zemi nařídila prezidentovi Babiše zbavit funkce. Připravený vyrazit k Ústavnímu soudu je také Senát, podle jeho předsedy Milana Štěcha nemají Zemanovy výklady ústavy „ani hlavu, ani patu.“ „Pokud pan prezident nebude konat v souladu s Ústavou, tak můj názor je, že Senát musí dostát své ústavní povinnosti,“ připustil pro server Lidovky.cz ústavní žalobu Štěch.

V uterý v 16:30 je naplánovaná schůze organizačního výboru Senátu, kde by mohly zaznít varianty postupu horní komory parlamentu v případě Zemanovy nečinnosti. Koncem uplynulého týdne už přitom dala jasně najevo svůj postoj sedmadvacítka senátorů. „Klíčovou pojistkou je mechanismus vyvození ústavní odpovědnosti za hrubé porušení ústavního pořádku. Jako senátoři jsme si vědomi, že naší rolí není pouze přihlížet, ale, bude-li toho třeba, konat,“ napsali v prohlášení (zde).

Lídři sociální demokracie se ještě před středečním ranním jednáním všech koaličních stran o budoucnosti sejdou během úterý se zástupci lidovců. „Jsou to naši partneři v koalici, je třeba s nimi jednat, jak to vidí. Je to konzultace,“ podotkl Chovanec.

Sobotka řekl, že s ministry sociální demokracie konzultoval, zda poletí se Zemanem do Číny. Chovanec, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v úterý oznámili, že do Číny nakonec s hlavou státu nezamíří. „Původně měli jet čtyři, dohodli jsme se, že pojede jen pan ministr (průmyslu Jiří) Havlíček, který tam má naprosto neodkladné a nezastupitelné povinnosti,“ uvedl. U ostatních převládla povinnost řešit vládní krizi či pracovní povinnosti v ČR, dodal.

jhoJan Horák, ČTK

Najdete na Lidovky.cz