14. listopadu 2016 18:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nepůjdeme cestou zoufalého populismu nebo hnědnutí, vzkázal Sobotka Tejcovi

Bohuslav Sobotka a Jeroným Tejc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka a Jeroným Tejc | foto: Lidové noviny

PRAHA Rychlejší proces vyhošťování neúspěšných žadatelů o azyl, který navrhuje poslanec Jeroným Tejc (ČSSD), nebude tématem strany pro volby v příštím roce. Radiožurnálu to v pondělí řekl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Strana nepůjde cestou „zoufalého populismu“, dodal.

Tejc chce navrhnout změny zákona o azylu. Zvažuje také vypuštění nebo úpravu článku Listiny základních práv a svobod, který přiznává právo na azyl cizincům pronásledovaným za uplatňování politických práv a svobod.

Svým návrhem chce v souvislosti s riziky migrace přispět ke zvýšení bezpečnosti. Podle něj mnoho migrantů současnou podobu zákona zneužívá.

Sobotka ale řekl, že návrh Tejc v ČSSD nekonzultoval a jde o jeho individuální iniciativu. „My tady nemáme problém s množstvím uprchlíků. Nemáme problém ty lidi, kteří požádají o azyl a dostanou ho, integrovat,“ řekl premiér. Podle něj by se strana měla soustředit na jiné věci. „Především pokud by tento návrh měl znamenat změnu v Listině základních práv a svobod, tak je to pro sociální demokracii nepřijatelné. Prostě nepůjdeme cestou zoufalého populismu nebo nějakého hnědnutí,“ dodal Sobotka.

Tejcův návrh odmítl i končící ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). ČTK v pondělí řekl, že kdyby změny prošly, Česká republika by ustoupila od svých mezinárodních závazků. Tejce označil za národního socialistu, nikoli člena sociální demokracie.

Jihomoravský poslanec Tejc, o němž se spekuluje jako o možném kandidátovi na funkci šéfa ČSSD, řekl, že chce návrhy nejprve předložit Sobotkovi a potom hledat podporu u spolustraníků a dalších poslanců. „Pokud to předložím do konce roku, na jaře by se to mohlo projednat a od léta platit,“ řekl v pondělí novinářům v Brně. Podle něj nyní fungovala technická zabezpečení hranice, ale je potřeba se připravit na tisícové davy uprchlíků i z hlediska zákonů pro případ, že například Německo přestane přijímat uprchlíky, a oni skončí v České republice.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz