Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Sobotku na Šumavě místní vyzvali, ať se nezviditelňuje

Česko

  15:30aktualizováno  16:01
MODRAVA - Nejvíce aktivistů od počátku blokády kácení, až přes sto, dnes v šumavské lokalitě Na Ztraceném dál bránila kácení stromů napadených kůrovcem. Na Šumavu přijel také šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka, který v doprovodu zástupců Hnutí Duha a některých vědců míří na spornou lokalitu.

I přes odpor ekologů dřevorubci několik stromů pokáceli. foto: ČTK

Místní lidé, kteří se s ním potkali a diskutovali s ním na cestě, ho vyzvali, aby šumavský problém nevyužíval jen k vlastnímu zviditelnění. V úterý v Praze Sobotka prohlásil, že je evidentní, že ředitel parku Jan Stráský i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) nezvládají situaci.

VÍCE O SPORECH KOLEM ŠUMAVY

Velká skupina lidí, označených reflexními vestami, obsadila vždy jednu lokalitu, popsal taktiku aktivistů mluvčí blokády Vratislav Vozník. Někteří lidé se přivázali ke stromům. Aktivisté si stále více stěžovali na údajnou brutalitu zákroků policie. Správci parku uvedli, že už nyní lze zdejší zásah považovat za efektivní a úspěšný.

Zbytečná politizace
Podle správců parku se situace poblíž Modravy stává předmětem politizace a nepřiměřené medializace sporu o péči o marginální plochu lesa. Park spravuje 48.000 hektarů státního lesa, území Na Ztraceném zabírá 280 hektarů - tedy asi půl procenta rozlohy lesa parku, sdělil novinářům náměstek ředitele parku Jiří Mánek. Zdůraznil, že pokácené kmeny zůstávají na místě k zetlení, parku tedy neplynou žádné zisky z tohoto dřeva.

FOTOGALERIE

Podle odhadu lesníků roste Na Ztraceném 130.000 stromů, k asanaci je vyznačeno přibližně 5000 napadených smrků. Dělníci je buď kácí a následně odkorňují na zemi nebo loupají kůru ze stojících stromů. Zatím pokáceli na 2000 stromů a dalších 880 zbavili nastojato kůry. "Počítáme, že hlavní část zpracování kůrovce zvládneme do konce tohoto týdne, tak jak jsme si naplánovali," konstatoval Mánek. Podle něj se už nyní díky zásahu podařilo zachránit přibližně 100 hektarů lesa, který by jinak odumřel.

Petice Zachraňme Šumavu
S transparenty "Stop Hnutí Duha", "Prášily za zelenou Šumavu", "Duha před soud" a dalšími hesly se sešla také zhruba stovka místních lidí a starostů několika šumavských obcí, kteří podporují kroky parku a odmítají akci aktivistů. "Máme informace, že aktivisté zřejmě vytáhli nějaké klády přes cestu, asi aby zabránili průjezdu," řekl mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Křišťálová lupa 2011

Velká skupina účastníků blokády, kteří se svolávali po celé zemi, podle Vozníka nijak nesouvisí s návštěvou předsedy Sobotky. "Přijelo nás tolik proto, že ve čtvrtek se bude v Senátu projednávat petice Zachraňme Šumavu a my chceme upozornit na to, jak ta Šumava bude po zásazích vypadat," řekl Vozník. Petici inicioval Svaz obcí Národního parku Šumava a podepsalo se pod ni 13.200 lidí. Petice požaduje zásah proti kůrovci. "Posláním (parku) je uchování a zlepšování unikátního přírodního prostředí, nikoli experimentování malé uzavřené skupiny nezodpovědných státních úředníků a 'ekologů'," uvádí se v petici, která vznikla před dvěma lety.

Autoři: ,