26. května 2015 21:35, aktualizováno  22:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotkův kabinet vládne dál. Hlasování ve sněmovně dopadlo podle očekávání

Ministr financí Andrej Babiš vystoupil na schůzi Poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš vystoupil na schůzi Poslanecké sněmovny. | foto: ČTK

PRAHA Koaliční vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) přečkala v úterý ve sněmovně pokus části opozice o vyslovení nedůvěry. Proti kabinetu hlasovalo 47 poslanců TOP 09 a Starostů, ODS a Úsvitu. Ke svržení vlády by bylo nutných o 54 hlasů víc.

Poslanci TOP 09, ODS a Úsvitu žádali vyslovení nedůvěry vládě hlavně kvůli sporům o daňové zvýhodnění biopaliv. Upozorňovali na údajný střet zájmů ministra financí a majitele skupiny Agrofert Andreje Babiše (ANO). V tomto volebním období se jednalo o první pokus o vyslovení nedůvěry kabinetu, výsledek se předpokládal.

Hlasování, v němž 105 poslanců kabinet podpořilo a 32 se hlasování zdrželo, předcházela více než sedmihodinová debata. V ní byl Babiš hlavním terčem kritiky části opozice. Komunisté i další poslanci se hlasování v souladu s dřívějšími prohlášeními zdrželi. Nepřítomných bylo šestnáct poslanců, z nichž devět bylo ze schůze omluveno.

„Bylo zřejmé, že to nemůže skončit 101 hlasy pro nedůvěru vlády, ale splnilo to svůj účel. Každý objektivní posluchač si mohl na vlastní oči a uši ověřit, že ministr financí se svými nejbližšími spolupracovníky několik let několikrát lhal a dopouští se jednoznačného obohacování na úkor veřejných rozpočtů ve prospěch Agrofertu,“ zhodnotil Kalousek výsledek hlasování.

Babiš: ztracený den pro mě

Babiš ke kritickým výrokům členů opozice při debatě na svou adresu konstatoval, že už dávno o sobě neslyšel tolik lží. „Je vidět, že opozice je zoufalá a vymýšlí stále nové lži a nemá jiný program než antibabiš. Ta schůze byla akorát ztracený den pro mě. Jsem rád, že to máme za sebou,“ uvedl Babiš. Zdůraznil, že vláda je úspěšná.

Na výsledek už reagoval prezident Miloš Zeman. „Pan prezident vítá výsledek hlasování o nedůvěře a lituje, že se Poslanecká sněmovna nemohla věnovat přípravě kvalitních zákonů,“ uvedl na Twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Opoziční strany vyvolávaly v minulosti taková jednání poslanců opakovaně. Uspěly zatím jen jednou v roce 2009, kdy skončil kabinet Mirka Topolánka (ODS).

 

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz