Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sobotkův plán: zdanit banky a operátory. Velké firmy mají platit velké daně

Česko

  5:00
PRAHA - To, že je Česko střechou Evropy, odkud všechna voda odteče k sousedům, se ví. Teď vládní analýza ukázala, že jsme odtokovou střechou i na zisky. Výnosy zahraničních firem odsud mizí až trojnásobně rychleji než ze zbytku Evropy.

Premiér Bohuslav Sobotka foto: ČTK

Politici potřebují vymyslet, jak nadnárodní nebo cizokrajné firmy přimět vracet nebo nechávat část vydělaných peněz české ekonomice. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), jehož Úřad vlády analýzu připravil, si téma vzal za své. „Je nutné zahájit debatu o možných opatřeních,“ uvedl.

Mezi nimi už se rovnou objevila stálice sociálně demokratického programu, která dává na srozuměnou, že příprava na kampaň před sněmovními volbami začíná. ČSSD se vrací k nápadu uvalit speciální daň na síťová odvětví, v nichž panuje malá konkurence: finanční sektor, energetika a telekomunikace. A k tomu zavedení progresivní daně pro firmy tak, aby ty malé platily málo a velké hodně. Spojence pro svůj nápad však budou oranžoví hledat svízelně. Nehledě na to, že silně proti je i oblast byznysu.

„Souhlasím, že vedle přitahování zahraničních investic se musíme víc zaměřit na stabilizaci domácího kapitálu. Ale opatření, která doporučují experti pana premiéra, nepovedou ke kýženému výsledku. Většina z nich může investory spíš odradit,“ říká Andrej Babiš, ministr financí, předseda hnutí ANO a hlavní vyzyvatel ČSSD ve sněmovních volbách.

Jeho náměstkyně Alena Schillerová sepisuje nový zákon o daních z příjmu, který míří opačným směrem. Chce zrušit co nejvíc výjimek, aby byla norma srozumitelná, nepočítá tedy se soustavou nových sazeb dle toho, jak moc který sektor vytahuje zisky do mateřských zemí nebo kolika lidem dává firma práci. Babiš představí zákon v září 2017, těsně před volebním kláním. Před ČSSD leží úkol, jak si nenechat téma daní vzít hlavním konkurentem.

Nejen mezi investory, ale ani mezi ostatními politickými stranami není pro nápad se sektorovou či progresivní daní podpora.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...

Mohlo by vás zajímat