Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Sobotní bilance povodně: smrt pěti lidí, několik pohřešovaných

Česko

  7:45aktualizováno  8. srpna 7:20
LIBERECKO/PLZEŇSKO/CHRUDIMSKO - Situace na Liberecku je kritická. Pět lidí povodeň připravila o život, přibývá pohřešovaných. V Libereckém i Ústeckém kraji už hejtmani vyhlásili stav nebezpečí. Ve Frýdlantu evakuovali hasiči asi dvě tisícovky lidí, v Chrastavě se začalo údajně rabovat, policie to popřela, přesto na Liberecko zamířila speciální jednotka. Vodohospodáři mluví o tisícileté vodě.

Chrastavu na Liberecku potrápila blesková povodeň, několik domů zcela zničila foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"Momentálně je situace na území okresu Liberec nejvážnější v Hrádku nad Nisou a ve Višňové ve Frýdlantském výběžku, operační středisko do těchto míst soustřeďuje hasiče se čluny, vrtulníky s podvěsy a další dostupnou technikou," řekla v sobotu večer mluvčí libereckých hasičů Iva Michalíčková. Voda v Chrastavě a v Bílém Kostele podle ní začíná opadávat, také situace ve Frýdlantu a v Raspenavě se pomalu stabilizuje. Podle odhadů policejního ředitele Milana Franka bylo v kraji evakuováno kolem 2000 lidí.

Velmi kritická situace byla i na Českolipsku. Kvůli možným protržení hrází rybníků hasiči evakuují Kunratice u Cvikova, Lindavu, Kněžice, Markvartice a Jablonné v Podještědí na Českolipsku. Voda v Kunraticích už podemlela hráz, řekl cvikovský místostarosta Jaroslav Švehla. Podle hasičů je situace vážná také v oblasti nedalekých Mařenic a Mařeniček, kde jsou cesty zaplavené vodou a není možné poskytnout obyvatelům okamžitou pomoc běžnou technikou.

Politici k povodním:

Nečas: Vláda je připravena pomoci při nápravě povodňových škod.

John: Vyzývám lidi, aby nejezdili do postižených oblastí, lidé tu čekají na evakuaci na stromech, situace je kritická. Lidé by také měli při evakuaci opustit své domy a nechat je otevřené.

Vondra: Veškerá pomoc se zaměřuje na Liberecko, kde je situace nejkritičtější.

Vyhrotila se i situace na říčce Mandavě ve Varnsdorfu, která se vylila z koryta. Zaplavila 20 objektů, včetně škol a nemocnice. Přehrada Mlýnice nestačila pobrat vodu z Albrechtického potoka a v jednu chvíli hrozilo její protržení. Nyní už je ale podle vodohospodářů nebezpečí zažehnáno.

Stav nebezpečí vyhlásil i Ústecký kraj, platí od 20:00 na území okresu Děčín. Zde jsou zaplavené jsou části Děčína, Varnsdorfu, Rumburka, České Kamenice a minimálně deset vesnic, zejména na řece Kamenici. Některé jsou zcela odříznuté od světa anebo evakuované. Před jedenáctou hodinou večerní však řeky v okolí Děčína kulminovaly.

VODA V CHRASTAVĚ UŽ PŘETÉKÁ MOST:

První oběti a ochromená železnice
Povodeň na Liberecku má už také první oběti. Zabíjela v Lindavě na Českolipsku, v Dětřichově, Raspenavě na Frýdlantsku a v Dolní Libchavě. Muže v Lindavě smetl proud místního rozvodněného potoka kolem 13:30. Podařilo se ho vytáhnout z vody, ale nedýchal. Byl předán záchranářům, ti už jej ale nedokázali oživit. V Raspenavě zemřeli dva lidé. Jeden muž se utopil v Dětřichově, ale jeho tělo zatím záchranáři nenašli. V noci na neděli zemřel v Dolní Libchavě starší muž. Utonul přímo ve svém domě.

Přibývá také pohřešovaných. Policie mimo jiné pohřešuje dvě ženy a jednoho muže, ve věku kolem padesáti let, kteří se ztratili na
Frýdlantsku. Kolem 14:00 šla trojice z Heřmanic směrem na Albrechtice a dosud o nich nejsou žádné zprávy.

Povodně na severu Česka uzavřely také řadu tratí, nově stojí vlaky i na páteřní trase mezi Děčínem a německým Bad Schandau. Trať je neprůjezdná v úseku Děčín - Prostřední Žleb. Už od dopoledne je přerušen v důsledků povodní provoz i mezi Libercem a německou Žitavou."U Chrastavy spadl krátce před 09:00 strom na vlak do Žitavy, nikdo ze 30 cestujících ale nebyl zraněn," řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Problémy i na silnicích
Špatně na tom jsou silnice, kdo na sever Čech nemusí, ať nejezdí. Na hlavním tahu mezi dálnicí D8 a Teplicemi, v obci Bořislav, je podmáčený levý jízdní pruh silnice E55 v zatáčce nad koupalištěm. V Prackovicích nad Labem je zatopený podjezd viaduktu u odbočky na silnici I/30. Problémy déšť způsobil i na druhém břehu Labe. Na silnici číslo 261 mezi Litoměřicemi a Ústím na Labem v obci Řepnice se propadla část vozovky. Další informace ZDE.

V regionu pomáhá armáda, která nasadila pro evakuaci lidí dva vrtulníky. Další tři jsou policejní. Nasazeni byli i vojáci s technikou včetně záchranářů z Rakovníka, kteří mají dvě obojživelná vozidla. Dalších 450 vojáků z ČR bylo vyčleněno pro případnou další pomoc.

Na Liberecku vody stále přibývá a rabuje se

ČEZ vyhlásil kalamitu

Vzhledem k rozsahu přerušení dodávky elektřiny byl na severu Čech vyhlášen kalamitní stav pro okresy Liberec, Česká Lípa a Děčín. Bez proudu je 2000 odběrných míst.

"Vody na Liberecku přibývá, déšť neustává, místy bylo naměřeno za posledních 24 hodin až 190 milimetrů srážek," uvedl odpoledne ředitel jabloneckého Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.

Podle serveru Týden.cz se v Chrastavě objevil první případ rabování. Skupina lidí prý vnikla do místního muzea, kde je starožitný nábytek a obrazy. Policie tyto zprávy popřela, k ničemu prý nedošlo, přesto kvůli ochraně proti rabování nasadí termovize a na Liberecko míří speciální pořádková jednotka z Prahy. Více čtěte ZDE.

Kritická situace panovala od rána na Frýdlantsku, kam se do některých míst nemohou záchranáři vůbec dostat. Přímo ve Frýdlantu museli kvůli vodě evakuovat na tisíc lidí, město je zaplavené vodou. Hladina v obydlených částech místy dosahovala až metr a půl, po 20:00 se situace začala pomalu stabilizovat, očekává se však další povodňová vlna.

Prudce stoupla i hladina Jizery v Jablonci nad Jizerou, na několik hodin se dostala na třetí stupeň povodňové aktivity. Druhý stupeň
platí v Železném Brodě. Zatímco v Jablonci v podvečer řeka již zřejmě kulminovala, v Brodě i Mladé Boleslavi voda stále stoupá. Města proto chystají krizová opatření.


Ústecko: od 20:00 stav nebezpečí

Stav nebezpečí vyhlásil i Ústecký kraj, platí od 20:00 na území okresu Děčín, podle ČTK bylo zaplaveno 500 domů. Zaplavené jsou části Děčína, Varnsdorfu, Rumburka, České Kamenice a minimálně deset vesnic, zejména na řece Kamenici. Některé jsou zcela odříznuté od světa anebo evakuované. Podle starosty Hřenska Josefa Černého je dnešní povodeň desetkrát horší než ta, která poničila obec v červnu.

Největší škody zřejmě napáchala jindy klidná říčka Kamenice, která se vylévala z koryta v celé délce svého toku. Obce Srbská Kamenice, Jánská, Markvartice a Kytlice zůstaly zcela odříznuté od světa, přes silnice se místy valil přes metr hluboký proud vody. Během odpoledne byly evakuovány řádově stovky lidí a hasiči počítali zatopené domy v jednotlivých obcích po desítkách.

Vydatné deště do půlnoci

Podle mluvčího ČHMÚ mají vydatné deště sever a západ Čech sužovat zhruba do dnešní půlnoci, ve druhé polovině noci z dneška na neděli a v neděli se posunou směrem k východu a severovýchodu a budou slábnout. Dvořák uvedl, že hladiny řek
by měly začít opadat v neděli ráno.

V obci Chřibská zaplavila řeka kolem 50 domů a strhla most. V Kytlicích hrozí protržení hráze rybníka a je zatopená železniční trať. V obci Jánská voda strhla elektrické vedení a polovina vesnice zůstala bez proudu. Voda hrozí také stržením místního pontonového mostu.

Čtěte více:

Dramatické ráno v Mníšku: 433 centimetrů

V Mníšku na Liberecku kulminovala Jeřice v sobotu v 07.00. Hladina řeky, která ještě večer dosahovala sotva devíti centimetrů, dosáhla ráno 433 centimetrů.

V Mníšku to není letos poprvé, co se řeka vylila z břehů. Koryto Jeřice nestačí při každém intenzivnějším dešti nebo jarním tání. "Tohle se s tím ale nedá srovnat, něco podobného obec zažila naposledy v roce 1958," řekl starosta Roman Kozák.

Čtěte také:

Křižovatka na hlavní silnici byla ráno půldruhého metru pod vodou, voda se přelévala i přes most na Oldřichov v Hájích. V Mníšku řeka zaplavila zhruba 25 domů a jeden zřejmě bude nutné strhnout, protože má narušenou statiku.

"Někteří lidé utíkali před vodou okénky domů," popsal situaci starosta. Své domovy podle něj musely opustit na dvě desítky lidí. "Zatím jsou po sousedech, ale máme připravenou i školní tělocvičnu," podotkl.

Kraje v ohrožení:

Povodňové ohrožení v tuto chvílu platí do odvolání pro Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký kraj.

Obecní budovy voda nezaplavila, protože jsou na výše položených místech. Jaké škody napáchala na komunikacích, se ukáže, až opadne. Půjdou zřejmě do milionů korun.

Chrudimsko: utíkali z tábora před vodou
Přívalový déšť a lokální povodně od rána sužují dvě desítky obcí na Chrudimsku. Tamní potoky i kanalizace nestíhají množství vody, která se rozlévá do okolí. Kvůli lokálním povodním hasiči evakuovali dva letní tábory, desítkám lidí zaplavila voda sklepy, garáže i obytné části. V noci očekávají meteorologové další vydatný déšť, takže by se situace na Chrudimsku mohla ještě zhoršit.

"Nejhorší situace je v tuto chvíli ve Slatiňanech, Dřenicích a obci Orel. Na silnici z Vlčnova do Slatiňan musí být bagrem zcela zničena komunikace, aby bylo před velkou vodou uchráněno město Slatiňany. V Dřenicích se plní pytle s pískem a stavějí hráze," řekla krajská mluvčí hasičů Vendula Horáková.

POVODEŇ V LETNÍM TÁBOŘE:

Klatovsko: třetí povodňový stupeň na Úhlavě v Tajanově

Kvůli situaci v Tajanově na Klatovsku už zasedla povodňová komise. "Monitoruje se stav na řece, jako preventivní opatření rozvážíme pytle s pískem, aby se voda nedostala do domů," řekl starosta Klatov Rudolf Salvetr. Podle něj zatím voda v místních budovách není. Nejhůř je na tom prý vesnička Kal, která leží asi tři kilometry na západ od Klatov blízko Tajanova.

Zápavy s sousedních zemích

S velkou vodou zápasí také sousední země ČR. V německé spolkové zemi Sasko už kvůli povodním zemřeli tři lidé. Polské Dolní Slezsko hlásí jednu oběť,
voda také zcela zaplavila polskou Bogatyni. Záplavy hlásí i z vesnic v severorakouských Dolních Rakousích.

Úhlava je na 301 centimetrech, v oblasti stále prší, na vzestupu je Mochtínský potok, přítok Úhlavy v Klatovech. Dá se tak očekávat, že řeka během dvou tří hodin ještě stoupne. Limit pro vyhlášení třetího stupně je v Tajanově 290 centimetrů, v době normálu má řeka obvykle 50 centimetrů.

Stav ohrožení platí na Černovickém potoku v Tučapech na Táborsku. Hladina výrazně stoupla po celodenním dešti. Hasiči čerpají vodu ze sklepů.

Vysočina má nejhorší za sebou

Naopak na Vysočině už zřejmě hladiny toků kulminovaly. Druhý stupeň povodňové aktivity - pohotovost platí na říčce Sázavce v Josefodole a na řece Sázavě ve Světlé nad Sázavou. Podle hydrometeorologů však mohou hladiny toků při případných dalších deštích opět stoupnout.

Na Olomoucku museli hasiči vyjíždět k desítkám případů, ve Slavoníně povodňová vlna zničila mateřskou školku.

V dalších dnech bude převážně pršet a sněžit. Podívejte se na aktuální předpověď počasí.

Autoři: ,