Sobota 2. listopadu 2024, Památka zesnulých
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Maláčová vede SOCDEM. Slíbila širokou levicovou koalici proti ožebračování

Česko

  7:17aktualizováno  17:25
Sociální demokracie zvolila do svého čela exministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou a je to poprvé, kdy SOCDEM vede žena. Slíbila širokou levicovou koalici proti ožebračování, která nebude zpochybňovat členství v Evropské unii. Její inspirací je Francie, kde se přes programové rozdíly spojili radikální i umírnění socialisté, komunisté či zelení.

Ke zvolení také hned Maláčové gratulovala šéfka komunistické strany, europoslankyně Kateřina Konečná.

A také šéf ANO Andrej Babiš, pro kterého by návrat SOCDEM do Sněmovny znamenal i rozšíření možností pro formování vlády po příštích volbách. Jak Jana Maláčová, tak nově zvolený první místopředseda Lubomír Zaorálek byli i v jeho vládě v minulém volebním období.

Nebudeme na kandidátce komunistů, nikdy se nebudeme slučovat, slibuje Maláčová

„Nebudeme kandidovat na kandidátkách komunistické strany. Pokud se podaří taková aliance vyjednat, mohu vám zaručit, že se nikdy nebudeme slučovat s komunistickou stranou,“ řekla delegátům sjezdu Maláčová.

Vedení SOCDEM

Jana Maláčová, předsedkyně, exministryně práce a sociálních věcí

Lubomír Zaorálek,
statutární místopředseda, exministr zahraničí a kultury

Radek Scherfer (šéf ústecké krajské organizace), Jiří Nedvěd (učitel z Kutné hory, šéf středočeské krajské organizace), Jiří Oliva (radní Brna) – místopředsedové

Ondřej Veselý (exposlanec) – předseda Ústřední kontrolní komise

Nebrání se ale jednání s předsedkyní komunistů, europoslankyní Kateřinou Konečnou, a koalicí STAČILO!, v níž komunisté skryli svoji značku a uspěli s tímto projektem v eurovolbách.

Před tím, že se Maláčová chystá úzce spolupracovat s antisystémovou levicí, varoval její soupeř ve volbě, exministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Do souboje o šéfa sociální demokracie se přihlásil ještě zastupitel Prahy 12 Petr Hůla.

Nová šéfka SOCDEM je porazila hladce hned v prvním kole. Maláčová dostal 101 hlasů, Dienstbier 33 a Hůla 5 hlasů. Do Hradce Králové dorazilo 152 delegátů ze 183, kteří se sjezdu zúčastnit mohli.

A když Dienstbier mluvil velmi kriticky o Maláčové, ozývaly se do jeho projevu ze sálu nesouhlasné výkřiky, zatímco projevu nové šéfky většina aplaudovala.

Maláčové gratuloval šéf odborů Středula. Přál SOCDEM návrat do Sněmovny i do vlády

Mezi prvními gratulanty Maláčové byl předseda odborové centrály ČMKOS Josef Středula. Popřál sociální demokracii, aby se příští rok vrátila do Sněmovny a do vlády.

„Pokud vy chcete spolupracovat, my jsme k tomu připraveni,“ řekl Středula. Sociálním demokratům poblahopřál k výběru Maláčové, i když to bude znamenat, že přijde o zaměstnankyni, protože nová šéfka SOCDEM chce být na plný úvazek v Lidovém domě.

„Chceme se příští rok vrátit do poslaneckých lavic,“ řekla i Maláčová hned po zvolení. A prozradila také, koho chce vedle sebe ve vedení.

Jako prvního místopředsedu Zaorálka a jako řadového místopředsedu Radka Scherfera, šéfa SOCDEM v Ústeckém kraji, která šla již do krajských voleb společně s komunisty, respektive se STAČILO! Přání Maláčové delegáti splnili. Dalšími místopředsedy byli zvoleni spojenec učitel Jiří Nedvěd ze středních Čech, který je také spojencem Maláčové i Zaorálka a stoupencem jejich levicového kursu strany, a brněnský radní Jiří Oliva.

Maláčová chce spravedlivější daně

„Parodie na vládu“, jak Maláčová nazvala kabinet Petra Fialy, podle ní neudělala s inflací nic. „Kdy jindy máme vyhrávat volby než teď?“ ptala se řečnicky delegátů.

„Chceme, aby tato vláda příští rok ve volbách skončila. Nesmírně nás zadlužuje, lidem se daří hůř. Zodpovídá za obrovský pokles životní úrovně v České republice,“ prohlásila po zvolení.

SOCDEM si podle Maláčové musí uvědomit, že je protivládní stranou. „Na Západě už jsme, jediné, co nás od odlišuje, je životní úroveň,“ řekla Maláčová. Strana se podle ní musí soustředit na tradiční sociálnědemokratickou politiku.

„Česko potřebuje spravedlivější daně. Kdo tady má zisk, tak tady také má platit daně,“ prohlásila bývalá ministryně. SOCDEM podle ní musí bojovat o to, aby zůstalo bezplatné zdravotnictví, bez příplatků za dřívější ošetření.

„Slibuji vám, že budeme srozumitelní a budeme vidět,“ řekla Maláčová před volbou lídra sociální demokracie, která byla ještě před sedmi lety nejsilnější stranou, ale nyní je politicky na dně.

Je to cesta do záhuby, varoval Dienstbier před spojením Maláčové s komunisty

Před zvolením Maláčové hlasitě varoval její soupeř Jiří Dienstbier. „Sociální demokracie má jít do voleb s vlastní kandidátkou. Je pro mě nepřijatelné, aby SOCDEM spolupracovalo s komunistickou stranou, která pro mě ani není levicovou, ale nacionálně konzervativní stranou,“ vyhranil se Dienstbier.

Sociální demokracie má podle něj vytvořit vlastní kandidátku a přizvat na ni lidi programově blízké, ale demokraty, nikoli komunisty. Za možné spojence označil Zelené, zástupce odborů a nezávislé levicové osobnosti. Spolupráce s antisystémovými stranami je podle něj cesta do záhuby pro SOCDEM.

Třetí kandidát Petr Hůla kritizoval veletoče, které dělá SOCDEM. Voliči podle něj ztratili orientaci v tom, kdo vlastně sociální demokracie je a co chce. „Myšlenky komunistů patří do mauzolea na Rudém náměstí,“ prohlásil Hůla.

Z vystoupení bývalých poslanců za SOCDEM bylo patrné, že si uvědomují, v jakém průšvihu strana je. „Nikdo náš už nepotřebuje,“ posteskl exposlanec Jan Birke, šéf SOCDEM v Královéhradeckém kraji. „Mám sen, abych se procházel po ulici a byl hrdý na to, že jsem sociální demokratem. Je to poslední šance, abychom se stali respektovanou stranou,“ burcoval Birke sociální demokraty.

Exministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach řekl, že voliči sociální demokracie nyní volí ANO nebo SPD. „Musíme je přesvědčit, že jejich zájmy budeme zastupovat lépe,“ řekl Škromach. Po projevech kandidátů na předsedy se jasně postavil za Maláčovou a vyzval: „Pojďme všichni volit naši Johanku.“

Z atmosféry v sále bylo od počátku patrné, že Maláčová má na sjezdu převahu. A to se také při volbě nového šéfa SOCDEM potvrdilo.

Slušnost není slabost, loučil se Šmarda

Chyby, jichž se dopustila SOCDEM, přiznal na sjezdu v Hradci Králové končící předseda Michal Šmarda. „Nevyužili jsme šanci s novou značkou, lidé v naší kampani viděli návrat do minulosti,“ řekl Šmarda a vzal pochybení na sebe.

To, že post v čele strany obhajovat nebude, oznámil vzápětí po krajských a senátních volbách. V nich se SOCDEM podařilo získat pouhých 13 zastupitelských křesel.

Zastoupení má nově strana v Ústeckém, Královéhradeckém, na Vysočině a v Pardubickém kraji, kde si udrží pozici hejtmana místopředseda SOCDEM Martin Netolický. Pozici senátora obhájil Petr Vícha v Karviné.

Sám Šmarda byl zvolen krajským zastupitelem na Vysočině. Za jediné plus označil, že je strana 18 milionů korun v plusu. „Slušnost není slabost,“ zakončil svůj projev, v němž ocenil bývalé premiéry a šéfy strany Bohuslava Sobotku a Vladimíra Špidlu.

Strana se ale vydala úplně jiným směrem, než ji vedli Špidla a pak i Sobotka. SOCDEM nyní zamířila ostře doleva. Může to znamenat i odchod řady lidí ze strany, když si padne s komunisty do náruče. „V takové straně bych být nemohl,“ řekl iDNES.cz dosavadní místopředseda Karel Machovec. Obavy z dalšího postupu strany netajil ani bývalý europoslanec Libor Rouček.

 Kč

Otestujte jemné nosní spreje STÉRIMAR Baby
Otestujte jemné nosní spreje STÉRIMAR Baby

Chcete chránit své děťátko před nachlazením a ucpaným nosíkem? Nebo se už s nepříjemnou rýmou potýká? Zapojte se do testování se STÉRIMAR™ Baby a...