20. června 2019 16:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sochař Váňa odstraní svůj petiční stánek. Chce projevit dobrou vůli za projednání Mariánského sloupu

Na Staroměstském náměstí se střetli podporovatelé i odpůrci Mariánského sloupu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Staroměstském náměstí se střetli podporovatelé i odpůrci Mariánského sloupu... | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Sochař Váňa demontuje petiční stánek na Staroměstském náměstí. Odstraní i část balustrády, kterou tu v sobotu sestavil. Chce tak projevit dobrou vůli vůči zastupitelům, kteří do čtvrtečního programu jednání zařadili Mariánský sloup, řekl ve čtvrtek Petr Váňa. Obnovu Mariánského sloupu budou zastupitelé pražského magistrátu projednávat v úplném závěru čtvrtečního zasedání.

„Chceme postavit Mariánský sloup, ale chceme ho postavit jako symbol smíření,“ řekl Váňa. Petiční stánek i část kamenné balustrády byly na Staroměstské náměstí instalovány při sobotním setkání, které pořádali příznivci obnovy Mariánského sloupu.

Sochař Petr Váňa (vpravo) nakládal s pomocí jeřábu na loď ve Staré Boleslavi u...
Podporovatelé a odpůrci Mariánského sloupu.

Na petiční arch se od soboty, podle Váni, podepsalo 2700 lidí. Zhruba stejný počet lidí svým podpisem podpořil petici za projednání obnovy mariánského sloupu zastupiteli, řekl Váňa.

Sochař, který na obnově Mariánského sloupu pracuje přes 20 let ve čtvrtek také vystoupil na jednání zastupitelstva. O projednání jeho znovupostavení ve čtvrtek zastupitelstvo žádala architekta Eva Smutná a dva zástupci petice za obnovu sloupu. Projednání podpořil zastupitel Jan Wol (KDU-ČSL), který jako spolupředkladatele jmenoval Jiřího Pospíšila (TOP 09). „Byla by chyba, poté, co jsme slyšeli od architekty Evy Smutné, abychom strčili hlavu do písku a bod neprojednali. Chápu, že ne každý má na to stejný názor, kdyby stejný, tak nemusíme toto projednávat. Ale na druhou stranu dělat, že problém neexistuje, to není vhodné, zvlášť, když je období 30 let po sametové revoluci,“ řekl Wolf.

Sloup ze 17. století svrhl dav v roce 1918 jako symbol habsburské nadvlády. O jeho návratu se diskutuje od 90. let. Naposledy se pražské zastupitelstvo vyslovilo proti návratu sloupu v roce 2017.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?