Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

SOCDEM se chce vrátit, dá na kampaně 100 milionů. Vsadí na Petříčka i Zaorálka

Nové vedení Sociální demokracie (SOCDEM) po volebním sjezdu v červnu 2023 v Plzni foto: SOCDEM

Sociální demokracie vloží do svého pokusu o návrat do nejvyšších pater politiky přes sto milionů korun. Mají SOCDEM pomoci získat voliče příští rok v eurovolbách, krajských a senátních volbách a v roce 2025 ve volbách do Sněmovny. iDNES.cz to řekl předseda strany Michal Šmarda. Na eurokandidátce by rád viděl i exministry zahraničí Tomáše Petříčka či Lubomíra Zaorálka.
  13:35

A také současnou europoslankyni Radku Maxovou, která se rozešla s ANO a nyní v europarlamentu zastupuje sociální demokraty, a bývalého euroroposlance Libora Roučka.

„Kohokoli z těchto čtyř lidí bych si dokázal jako lídra představit, kdokoli z nich na to má,“ řekl iDNES.cz Šmarda. „Všechny o to požádám, aby na té kandidátce byli,“ uvedl předseda SOCDEM.

Sociální demokracie počítá s tím, že složení kandidátky do evropských voleb představí spolu s programem na začátku října a že také proběhne programová konference strany 6. října. Na samotné eurovolby dá okolo 10 milionů korun.

Úspory, prodej majetku a částečně sponzoři

„My nechceme v téhle době financovat svoje aktivity prostřednictvím úvěru, protože ekonomická situace tomu nesvědčí. Máme úspory, které jsme provedli a které nám rozvázaly ruce. Budeme muset získat peníze většinově prodejem vlastního majetku a částečně i od sponzorů,“ řekl iDNES.cz Šmarda. V žádném případě ale strana nechystá prodej svého sídla pražského Lidového domu ani královéhradecké Střelnice.

Společně s Petříčkem a Zaorálkem Šmarda tento týden kritizoval současnou vládou připravovaný a podle SOCDEM předražený nákup amerických stíhaček F-35.

„Celkové náklady kampaní v příštích dvou letech přesáhnou částku 100 milionů korun. Většinu těchto peněz získáme transparentním a efektivním prodejem části nemovitého majetku. Zbytek lepším hospodařením s výnosným majetkem. Snad se podaří zajistit i sponzoring,“ uvedl k plánu na financování kampaní v tiskové zprávě SOCDEM také statutární místopředseda Igor Bruzl.

Pro sociální demokracii,dříve nejsilnější stranu v zemi, budou volby v příštích dvou letech klíčové. Vypadla na podzim 2021 ze Sněmovny, když ji nepodpořilo dost voličů poté, co byla spolu s ANO v menšinové vládě, kterou tolerovali a ve Sněmovně podporovali komunisté.

V Senátu má SOCDEM, která upravila název strany i logo, senátora Petra Víchu a ještě Zdeňka Matuška, který byl loni zvolen s podporu Sociální demokracie i ANO. S hnutím Andreje Babiše už ale současné vedení SOCDEM nechce mít nic společného.

Strana má svou verzi balíčku i reformy penzí

„Programové priority, tři až pět jich bude, představíme na programové konferenci v říjnu,“ řekl Šmarda.

Strana má vlastní alternativu k vládnímu konsolidačnímu balíčku, který má snížit deficit rozpočtu. „Řeší ho způsobem, který nezatíží zaměstnance, drobné živnostníky ani seniory, tak jak to dělá vláda, a snižuje deficit o 180 až 200 miliard korun. Od hnutí ANO se lišíme tím, že problém řešíme, od vlády tím, že ho neřešíme na úkor nejslabších,“ prohlásil předseda SOCDEM.

Strana má podle něj také vlastní návrh důchodové reformy, který podle něj počítá s tím, že lze zachovat současný věk odchodu do důchodu 65 let a zároveň že by nebylo třeba snižovat reálnou úroveň současných důchodů.