Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 13 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sociální demokraté pozvou na svůj březnový sjezd prezidenta Zemana

Prezident republiky Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident republiky Miloš Zeman | foto:  Petr Topič, MAFRA

HRADEC KRÁLOVÉ Sociální demokraté pozvou na svůj březnový sjezd prezidenta Miloše Zemana. Informoval o tom po jednání předsednictva ČSSD sdělili předseda strany Jan Hamáček a místopředseda Roman Onderka. Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka Hrad s reakcí počká na doručení oficiálního pozvání.

Někdejší šéf sociální demokracie Zeman byl pozván už na loňský sjezd ČSSD, přijel tam a promluvil k delegátům. Na sjezd v roce 2017, kde byl do čela ČSSD znovuzvolen tehdejší premiér Bohuslav Sobotka, Zeman naopak pozvánku nedostal.

„Tuto záležitost jsme doposud neřešili,“ napsal Ovčáček na dotaz, zda prezident pozvání přijme. „Je nutno vyčkat na doručení oficiálního pozvání,“ dodal.

Zeman byl členem ČSSD v letech 1992 až 2007, mezi lety 1993 a 2002 byl dokonce jejím předsedou. Se stranou se ale ve zlém rozešel i kvůli prezidentské volbě, v té době ještě nepřímé, která se konala v roce 2003. Zeman se tehdy neúspěšně ucházel o prezidentský úřad, ale nehlasovali pro něj ani všichni zákonodárci ČSSD. Zeman je označil za zrádce.

Sociální demokraté po sobotním uzavření krajských konferencí na jednání v Hradci Králové mimo jiné připravují sjezd, který se uskuteční tamtéž na začátku března. Ráno jednalo předsednictvo ČSSD, na které navázal ústřední výkonný výbor, tedy široké vedení strany. ČSSD má dnes v Hradci mimo jiné potvrdit kandidátku do Evropského parlamentu. Sociální demokracii by měl do hlasování vést europoslanec Pavel Poc. 

Předchozí konference krajských organizací ČSSD naznačily, že Hamáček má značnou šanci obhájit v březnu funkci předsedy ČSSD. Posbíral totiž nominace do čela menší vládní strany z většiny krajů. Získal podporu na předsedu od 11 krajských organizací, všech kromě jihomoravské, ústecké a pražské. Delegáti tamních regionálních konferencí do čela sociální demokracie nikoho nenavrhli.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...