Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Za ČSSD se stydíme.‘ Sociální demokraté ze Zdic opouštějí stranu a zakládají vlastní hnutí

Česko

  22:37
Praha - Skoro tři desítky sociálních demokratů ze středočeské organizace ve Zdicích vystoupí k 30. červnu z ČSSD a zakládají vlastní lokální politické hnutí, napsal server Seznam Zprávy. Místostarosta Zdic a někdejší poslanec za ČSSD Richard Dolejš a jeho 26 spolustraníků zakládají hnutí Jistota a budoucnost pro Zdice.

„Po těch událostech na sjezdu a po něm jsme si položili otázku, zda má pro nás smysl zůstávat ve straně, kterou nebudeme ve sněmovních volbách volit. V posledních týdnech situace gradovala tak, že se za ČSSD stydíme. Čistší je založit si lokální hnutí se stejným programem, měli jsme tu v posledních volbách 45 procent, jen to nehodláme dál dělat pod hlavičkou ČSSD. Nechceme asistovat tomu, kdy vedení ČSSD svým přístupem a chováním likviduje své názorové oponenty a soupeře ze sjezdu,“ řekl Seznam Zprávám Dolejš, který byl ve Sněmovně do roku 2017, pak už nekandidoval.

Na volebním sjezdu ČSSD obhájil 9. dubna předsednickou pozici Jan Hamáček. Po sjezdu navrhl premiérovi odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka, který patřil mezi jeho vyzyvatele. Hamáček to tehdy zdůvodnil tím, že sociální demokracie musí být před volbami srozumitelná.

V květnu Hamáček odvolal pardubického hejtmana Martina Netolického z dozorčí rady České pošty. Odvolání přišlo den poté, co se ukázalo, že Hamáček s Netolickým mluvili o ministrově údajně plánované cestě do Moskvy. Hamáček později uvedl, že Netolický skončil kvůli ztrátě důvěry.

Richard Dolejš řekl Seznam Zprávám, že byl dlouhodobě proti koalici s hnutím ANO Andreje Babiše. „Chtěli jsme personální změnu ve vedení sociální demokracie. Vyzývali jsme předsedu Hamáčka, aby přijal zodpovědnost za prohrané krajské volby. To se bohužel nestalo,“ řekl Dolejš serveru. „ČSSD ztratila tvář a vládnutím s Babišem se dostala do tragikomické pozice,“ dodal exposlanec.

Sociální demokracie se ve volebních průzkumech v posledních týdnech pohybuje pod pětiprocentní hranicí pro vstup do Sněmovny.

Autor: