Minulý týden se na různých sociálních platformách objevila fotografie údajného dokumentu, ve kterém stojí, že jistá Olga H. z Ukrajiny měsíčně pobírá dávky v řádu desítek tisíc korun. Fotografie se mimo jiné šíří také ve skupinách, kde si lidé navzájem radí ohledně hmotné nouze či ostatních dávek.
„Dobrý den, jen vám chci otevřít oči, co pobírají ukrajinští lidé,“ napsal do jedné ze skupin anonym, který současně přidal zmíněnou fotografii.
Podle snímku uprchlice z Ukrajiny pobírá měsíčně dávky ve výši od 36 po 48 tisíc korun. Pod snímkem se ihned vyrojily komentáře, kde si lidé stěžují, že Ukrajinci berou více peněz. Na sociální síti X však profily, které se specializují na dezinformace, poukazují na to, že obrázek je upravený.
„Odporná vlna nenávisti vůči uprchlíkům“
Sám se k šířenému snímku vyjádřil i ministr práce a sociálních věci Marian Jurečka. „V posledních dnech se na sítích rozjela odporná vlna nenávisti vůči válečným uprchlíkům z Ukrajiny, kterou někteří ještě vesele rozdmýchávají a tvrdí, že si dovolujeme pomáhat až moc. Sepíšu zde vše důležité a moc prosím, šiřte to i v rámci svého okolí. Nenechme zlo vyhrát!“ uvedl na sociální síti X.
Současně podotkl, že humanitární dávku poskytuje stát cíleně jen těm nejzranitelnějším. Čerpá ji zhruba 25 procent uprchlíků, což je podle ministra asi 93 tisíc lidí. „Více než polovina z nich jsou malé děti. Po dobu 150 dní poskytujeme pro dospělého 4860 korun a pro dítě 3490 korun. Poté se dávka pro dospělého sníží na 3130 korun,“ komentoval dále šéf MPSV.
Ministr dále pokračoval, že do výše celkové pomoci se promítají i náklady na bydlení. „Od září skončila možnost bezplatného nouzového ubytování, proto byly od srpna upraveny započitatelné náklady na bydlení. Pro zranitelné osoby je stanovena výše 6 tisíce korun měsíčně, pro ostatní 4 tisíce korun měsíčně,“ přiblížil dále Jurečka.
Vyšší podporu podle jeho slov obecně dostávají zranitelné osoby, mezi které se řadí například lidé se zdravotním postižením, malé děti nebo senioři. Průměrná měsíční vyplácená částka na člověka pak podle něj činí 7 336 korun a zahrnuje kromě humanitární dávky i pomoc s úhradou bydlení.
„Různí obchodníci se strachem to zneužívají a schválně rozesílají fotky žádostí, kde rodič žádá o pomoc pro celou rodinu, například matka se 3 dětmi. Chtějí tím vyvolat vlnu závisti, nenávisti a bohužel i násilí, kterému už čelí nejen ukrajinská komunita, ale i naši úředníci,“ uvedl dále na sociální síti X.
Zároveň zdůraznil, že to považuje za naprosto odporné. „Ukrajinci k nám nepřišli čerpat dávky, ale kvůli přežití! Rodiny z Ukrajiny se u nás integrují nadmíru dobře, okolo 75 % dospělých si rychle našlo práci a fakt nemůžou za to, že jim Rusko vzalo střechu nad hlavou a mnohdy i více,“ doplnil Jurečka a současně dodal:
„Na humanitární dávky vydáváme v letošním roce přes 600 milionů měsíčně. Celková pomoc je sečtena v rámci grafu. Co je důležité, uprchlíci z Ukrajiny již dávno odvádí do našeho rozpočtu mnohem více než vydáváme na pomoc jejich krajanům! Jsou pro nás přínosem, ne zátěží.“