22. října 2017 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Omlazování vedení nás tlačí už delší dobu, reaguje místopředseda KSČM Dolejš

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda KSČM Jiří Dolejš. | foto: ČTK

PRAHA Komunistická strana získala v parlamentních volbách 7,76 procent. Zaznamenala tak nejhorší výsledek v historii samostatného Česka. „Omlazování naší strany je generační záležitost a tlačí nás už delší dobu,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

LN: Vedení KSČM se sejde až příští pátek. Proč se strana nerozhodla vyvodit důsledky z volebního debaklu neodkladně?
Musíme výsledky nejdříve analyzovat. Na to musí navázat konkrétní řešení. V následujícím týdnu budou probíhat krajské výbory, které budou reagovat na výsledek voleb.

LN: Vy sám jste po projevu předsedy Vojtěcha Filipa naznačil, že strana by měla na výsledek reagovat „omlazením“ vedení a členské základny.
To je strategické řešení. Omlazování naší strany je generační záležitost a tlačí nás už delší dobu. Volič nám potvrdil, že nám tyto změny ve straně trvají příliš dlouho a nejsou vidět. Když se podívám na volby v Rakousku, kde volby vyhrál 31ti letý Sebastian Kurz, tak je jasné jedno. I dobrý program vypadá zajímavěji, když je podán někým, kdo má energii a „budoucnost“ a ne někým kdo už tkví v minulosti.

LN: A má vůbec KSČM kde „mladou krev“ brát?
Z části ano. Aby jich bylo víc a aby stranu utáhli jednou úplně celou, tak se jim musí pomoci a vytvořit jim lepší podmínky. A to je právě ta strategická věc.

Jiří Dolejš.
Jiří Dolejš a celá KSČM teď řeší co dál.

LN: Cítíte to i na sobě? V politice jste skoro dvacet let.
Ano, cítím. Začínal jsem jako mladý a nadějný. Teď jsem ve své generaci skoro sám, ve straně jsem osiřel a taky už jsem stihl prošedivět.

LN: Zpátky ke grémiu strany. Vyvodí KSČM personální důsledky z výsledků letošních voleb?
To se uvidí. Vždycky se nabízí programová změna. Nemyslím si ale, že strana udělala nějaký programový přešlap. Musíme si vyhodnotit, jestli se nějaký chyba nestala i v kampani. Personální konsekvence jsou až to poslední. Když ale chceme, aby někdo odešel, musí taky na jeho místo někdo přijít.

LN: Očekáváte, že KSČM skončí v příští vládě v opozici nebo máte ambice ve vládě usednout?
Volební výsledek je takový, že bude hnát vodu na jiná stavidla. Předpokládám, že se chystá pravicově-populistická vláda.

LN: Jaký tedy bude úkol KSČM v následujících čtyřech letech?
Musíme ofenzivněji a viditelněji prosazovat náš program. Do dvou let může přijít náraz socioekonomické krize, a ta může rehabilitovat levici a její moderní přístupy.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz