Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Söder i po hovoru s Babišem trvá na testech pro vstup do Bavorska, na hranicích se tvoří fronty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Mnichov/Praha Bavorsko trvá na povinných testech na koronavirus u osob přijíždějících z Česka. Vyplynulo to z telefonického rozhovoru premiéra Markuse Södera s českým premiérem Andrejem Babišem. Söder podle svého mluvčího v telefonátu tento postoj zdůraznil.

Babiš rozhovor komentoval na sociálních sítích slovy, že Söder nyní nechce ustoupit. Opatření prý ale bavorský ministerský předseda slíbil přehodnotit, až se epidemická situace v Česku zlepší.

„Nechce teď ustoupit. Ale ujistil mě, že pokud se situace zlepší, budou bavorská opatření přehodnocena. Proto jsem ho požádal alespoň o další posílení testovacích kapacit pro české pendlery a nadále poskytování testů zdarma. Zůstáváme v kontaktu a budeme to dál řešit,“ uvedl Babiš k rozhovoru s bavorským protějškem na Twitteru.

Bavorsko nově vyžaduje koronavovirové testy každých 48 hodin. Německo od neděle považuje Českou republiku za epidemicky vysoce rizikovou oblast, což znamená především pro pendlery komplikovanější přeshraniční cesty za prací. Zatímco v Sasku postačují pendlerům dva testy na koronavirus týdně, Bavorsko žádá opakovat rozbory každých 48 hodin.

Podle Söderova mluvčího byl rozhovor bavorského premiéra s Babišem konstruktivní. Názor na povinné negativní testy ale Söder nezměnil.

V rozhovoru nicméně bavorský premiér vyjádřil naději, že se situace na hranicích brzy uklidní. V pondělí se na některých hraničních přechodech Česka s Německem kvůli zpřísněným opatřením tvořily kolony aut pendlerů.

O epidemické situaci v Bavorsku bude v úterý jednat bavorská vláda. Následné tiskové konference se zúčastní vedle zemského ministra zdravotnictví Klause Holetscheka a zemské ministryně sociálních věcí Caroliny Trautnerové také premiér Söder.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...