Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sokol je i majitelem rozhodčího soudu. To by nemělo být, říká Čermák

Právník Karel Čermák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Právník Karel Čermák | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Když jsme psali etický kodex advokátů, měli jsme zdůraznit, že prioritou není zisk, říká v rozhovoru pro LN doyen advokátní komory Karel Čermák.

* LN Když jste v 90. letech psal etický kodex advokátní komory, máte zpětně dojem, že jste se měl nějakým problémům už tehdy věnovat víc?
Tehdy jsme ještě viděli advokacii příliš prvorepublikově. Mysleli jsme, že advokátní kanceláře budou malé, tak dva tři advokáti.
Neuměli jsme si představit atmosféru gigantických firem. Věděli jsme, že v Americe, Británii, Nizozemsku existují, ale v Německu a Rakousku tolik ne. A neuvažovali jsme moc nad tím, co přinese situace, kdy se advokacie provozuje jako kapitálová investice.

* LN Co to přináší?
Větší nebezpečí toho, že absolutní prioritou podnikání bude zisk. Což v právních službách není nejlepší. Nemám nic proti tržnímu prostředí, naopak si v něm libuju. Jen kvůli touze po zisku je mnohý advokát připraven udělat všechno, aby klientovi vyhověl.

* LN Však je to jedno z prvních pravidel kodexu: Oprávněné zájmy klienta mají přednost před vlastními zájmy advokáta i před jeho ohledem na jiné advokáty.
Právě. Mělo tam být víc zdůrazněno, že advokát také musí klientovi říct, že tady končí fígle a úskoky, musí mít sílu je odmítnout. "Tohle je protiprávní a nebudu to dělat, chystat úskok ve smlouvě je neetické." Ale to je nesnáz celé naší společnosti: tak jsme si zvykli na to, že to svobodné tržní hospodářství vyřeší samo, že nejsme schopni od toho upustit.

* LN Co si myslíte o situaci, kdy je advokát zainteresovaný v rozhodčích soudech s. r. o.?
Nemá být vlastníkem. To je další problém, který není v etických pravidlech dost podrobně zdůrazněn – vedlejší podnikání advokátů.
Soukromé soudnictví jako podnikání, to je hodně delikátní záležitost. A to tihle hoši dělají: Tomáš Sokol má soukromou Společnost pro rozhodčí řízení. Být spolumajitelem advokátní kanceláře a zároveň rozhodčího soudu a.s., to je, jako když má lékař pohřební ústav.

KDO JE KAREL ČERMÁK?

Narodil se 13. září 1934 v Praze. Absolvoval Právnickou fakultu UK (1954 až 1959) a celou kariéru strávil jako advokát na Praze 1. Specializuje se na právo duševního vlastnictví. Nikdy nebyl v KSČ. Po roce 1989 byl opakovaně volen předsedou České advokátní komory. V roce 2003 byl ministrem spravedlnosti ve vládě Vladimíra Špidly (na devět měsíců). V roce 2005 v soutěži Právník roku vstoupil do "síně slávy". Je ženatý, syn Karel vede dnes kancelář místo něj.

Celý rozhovor s Karlem Čermákem najdete v pondělní příloze LN Právo & Justice.Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!