Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sokol je i majitelem rozhodčího soudu. To by nemělo být, říká Čermák

Právo

  10:49
PRAHA - Když jsme psali etický kodex advokátů, měli jsme zdůraznit, že prioritou není zisk, říká v rozhovoru pro LN doyen advokátní komory Karel Čermák.

Právník Karel Čermák foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

* LN Když jste v 90. letech psal etický kodex advokátní komory, máte zpětně dojem, že jste se měl nějakým problémům už tehdy věnovat víc?
Tehdy jsme ještě viděli advokacii příliš prvorepublikově. Mysleli jsme, že advokátní kanceláře budou malé, tak dva tři advokáti.
Neuměli jsme si představit atmosféru gigantických firem. Věděli jsme, že v Americe, Británii, Nizozemsku existují, ale v Německu a Rakousku tolik ne. A neuvažovali jsme moc nad tím, co přinese situace, kdy se advokacie provozuje jako kapitálová investice.

* LN Co to přináší?
Větší nebezpečí toho, že absolutní prioritou podnikání bude zisk. Což v právních službách není nejlepší. Nemám nic proti tržnímu prostředí, naopak si v něm libuju. Jen kvůli touze po zisku je mnohý advokát připraven udělat všechno, aby klientovi vyhověl.

* LN Však je to jedno z prvních pravidel kodexu: Oprávněné zájmy klienta mají přednost před vlastními zájmy advokáta i před jeho ohledem na jiné advokáty.
Právě. Mělo tam být víc zdůrazněno, že advokát také musí klientovi říct, že tady končí fígle a úskoky, musí mít sílu je odmítnout. "Tohle je protiprávní a nebudu to dělat, chystat úskok ve smlouvě je neetické." Ale to je nesnáz celé naší společnosti: tak jsme si zvykli na to, že to svobodné tržní hospodářství vyřeší samo, že nejsme schopni od toho upustit.

* LN Co si myslíte o situaci, kdy je advokát zainteresovaný v rozhodčích soudech s. r. o.?
Nemá být vlastníkem. To je další problém, který není v etických pravidlech dost podrobně zdůrazněn – vedlejší podnikání advokátů.
Soukromé soudnictví jako podnikání, to je hodně delikátní záležitost. A to tihle hoši dělají: Tomáš Sokol má soukromou Společnost pro rozhodčí řízení. Být spolumajitelem advokátní kanceláře a zároveň rozhodčího soudu a.s., to je, jako když má lékař pohřební ústav.

KDO JE KAREL ČERMÁK?

Narodil se 13. září 1934 v Praze. Absolvoval Právnickou fakultu UK (1954 až 1959) a celou kariéru strávil jako advokát na Praze 1. Specializuje se na právo duševního vlastnictví. Nikdy nebyl v KSČ. Po roce 1989 byl opakovaně volen předsedou České advokátní komory. V roce 2003 byl ministrem spravedlnosti ve vládě Vladimíra Špidly (na devět měsíců). V roce 2005 v soutěži Právník roku vstoupil do "síně slávy". Je ženatý, syn Karel vede dnes kancelář místo něj.

Celý rozhovor s Karlem Čermákem najdete v pondělní příloze LN Právo & Justice.Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat