Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sokolové se příští rok slétnou na pražské Slavii, zapojí až sto tisíc lidí

Česko

  14:47aktualizováno  15:36
Už 17. všesokolský slet se v létě příštího roku uskuteční ve vršovickém Edenu, oznámila na čtvrteční tiskové konferenci Česká obec sokolská (ČOS). Sletový tým očekává účast 20 tisíc cvičenců a více než 50 tisíc diváků, další desítky tisíc se zapojí do příprav. Součástí tradiční akce bude také nová sportovní kolekce. Akce vyjde na více než 150 milionů korun, informovali organizátoři.

„Všechny dva slety, které tu proběhly, byly skvělé. Všichni cvičenci se těší, že se svými skladbami vystoupí,“ komentovala realizaci akce už potřetí znovu na pražské Slavii Hana Moučková, starostka ČOS. Podle předsedy představenstva SK Slavia Praha Jaroslava Tvrdíka konání ve Fortuna Areně dovolí i vysoká kvalita v létě položeného nového pažitu na ploše stadionu.

Slet se bude konat mezi 30. červnem a 5. červencem 2024 a celkově se do něj zapojí až sto tisíc sokolů, v Praze skoro 20 tisíc cvičenců z Česka a až 18 států světa. V současnosti má ČOS už 18 tisíc přihlášených sportovců. V přípravách se angažuje přes tisíc tělocvičných jednot u nás, ale také ze zahraničí.

Vystoupí všechny věkové kategorie a školy. Předvedou se rodiče s dětmi, předškoláci, žáci, dorostenci, dospělí, ale i senioři. Diváci se mohou těšit na předvedení 12 hromadných skladeb, na jejichž nácviku začnou sokolové už brzy pracovat.

„Vnímám odpovědnost za to, aby se pohybové aktivity dál rozvíjely. A sokolové toto nabízí,“ řekl předseda Národní sportovní agentury Ondřej Šebek. Podle něj Sokol představuje symbol jednoty, zdraví a ducha soutěže. „Jsme hrdí, že můžeme být partnery této vzácné tradice, která spojuje generace sportovců a propaguje zdravý životní styl,“ dodal.

Část sletu zafinancuje vláda

Rozpočet sletu a nácvičných akcí bude činit přes sto padesát milionů korun. „Bez peněz by to uspořádat nešlo. Poslední měsíce jsme jednali s vládou a Národní sportovní agenturou, která nám s financováním pomohla. Vláda zase úplně poprvé dala sokolům garanci, že část zafinancuje,“ oznámil původ a výši prostředků Marek Tesař, ředitel kanceláře obce. Další část financování aktivit tvoří účastnické poplatky, doplnil.

Jako součást akce organizátoři představili také novou kolekci oblečení a doplňků. „Naším cílem je prezentovat se veřejnosti jako moderní spolek a slet tuto možnost nabízí. Máme ambice propojovat sport a umění. Musí to i hezky vypadat,“ vysvětlil Tesař nově představenou grafiku. Motto sletu zní „Spojuje“.

Podle Tesaře spolek k příležitosti sletu chystá také aplikaci, ve které organizátoři budou komunikovat a se cvičenci sdílet podrobnější informace.

16. všesokolský slet

Sletový rok odstartuje 1. října sletovou štafetou a v Tyršově domě předáním poselství z jednot, žup a krajů. Následovat budou nácvičné srazy.

Vrcholem bude sletový týden v metropoli. Mezi hlavní události patří vedle hromadných skladeb také průvod centrem, mše v Katedrále svatého Víta, slavnostní zahájení a nastudování Lucerny v Národním divadle či sportovní vystoupení Sokol Gala v O2 areně a pódiová vystoupení v centru.

Česká obec sokolská je nejvýznamnější sportovní organizací s tradicí od roku 1862. Jde o občanské sdružení se 160 tisíci členy.

Všesokolské slety jsou tradiční oslavou sportu nejen v Česku, která se koná jednou za šest let. O zachování tradice se v dobách totality, kdy byl Sokol zakázán, starali sokolové právě ze zahraničí.

První akce tohoto druhu se konala už v roce 1882, doposud poslední pak před pěti lety při příležitosti oslav 100 let založení Československé republiky.

Autor:

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...