Ostatně propouštět musela Sokolovská uhelná už letos. „V těžebním úseku jsme propustili na 90 lidí. V příštím roce to bude dalších zhruba 120 kolegů,“ naznačil Jan Filip, předseda představenstva Sokolovské uhelné a SUAS GROUP. Všem závazkům vyplývajícím z kolektivní smlouvy podle něj firma dostojí.
Dalším opatřením, jak zamezit ztrátám, bude v březnu příštího roku ukončení těžby skrývky v hnědouhelných dolech. „Odkryjeme zásoby 10,5 milionu tun uhlí. A pak už nic,“ konstatoval Filip s tím, že tento krok je fakticky nezvratný a povede k ukončení těžby jako takové. To těžaři zatím směřují k roku 2030.
Všechna tato opatření vyplývají podle Filipa z ostré fáze útlumu těžby. Zatímco letos vytěžili v Sokolově přibližně tři miliony tun uhlí, v příštím roce počítají s 2,6 miliony tun.
Kvůli minimalizaci provozní ztráty také firma zvažuje investice do stávajících technologií. „Musíme určit, co ještě má smysl,“ vysvětlil předseda představenstva. V tomto ohledu se společnosti jako smysluplná jeví generální oprava parní turbíny elektrárny Tisová.
Budoucnost těžby není podle místopředsedy představenstva Sokolovské uhelné Davida Najvara růžová. „Klasické zdroje postupně vytlačují ty obnovitelné, což rentabilitě uhlí neprospívá,“ vysvětlil.
Do hospodaření zasahují i ceny emisních povolenek. „I když jich díky optimalizaci zdrojů nakoupíme letos asi o čtvrtinu méně než vloni, vzhledem k jejich vzrůstající ceně nás vyjdou když ne dráž, tak minimálně stejně draho,“ uvedl Pavel Tomek, předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné a SUAS GROUP.
Meziročně totiž povolenky podražily zhruba o 30 eur. Od roku 2027 budou navíc zpoplatněny i ty zdroje, kterých se dosud tato povinnost netýkala.
Jakkoliv se těžebnímu úseku po ekonomické stránce nedaří, společnost SUAS GROUP letos skončí s pozitivním hospodářským výsledkem. „Nekonsolidovaný zisk převýší čtvrt miliardy korun,“ sdělil Jan Filip.
Šest z osmi firem sdružených pod hlavičkou SUAS GROUP je podle něj v plusu. Některé jsou ovšem úzce propojené se Sokolovskou uhelnou, takže se jich mohou dotknout změny, které čekají těžební sektor.
Z pohledu SUAS GROUP vidí Jan Filip jako největší letošní počin podpis memoranda o vybudování polygonu pro drony. „Mezi méně viditelnější, ale neméně důležité pak patří provoz výroby ocelových rámů a s ním provázaná výroba modulárních domů. Jejich řada se postupně rozšiřuje. Budeme do nich dále investovat, protože tento obor má budoucnost, což dokazuje vysoká poptávka,“ doplnil Filip.