17. července 2018 17:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanovy a Klausovy postoje k Rusku jsou ostudné. Zapomíná se na Havla, kritizuje americký spisovatel

Exprezident Václav Klaus si na oslavě svých 77. narozenin připil se současným... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exprezident Václav Klaus si na oslavě svých 77. narozenin připil se současným... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Americký spisovatel James Kirchick kritizuje vstřícný postoj prezidenta Miloše Zemana k Rusku. Podle spisovatele jsou Zemanovy postoje, stejně jako v případě jeho předchůdce Václava Klause, ostudné. „V zemi, která zažila ruskou okupaci, bych čekal větší pochopení pro situaci na Ukrajině. V tomhle ohledu se dost zapomíná na odkaz prezidenta Václava Havla,“ řekl Kirchick.

Autor knihy Konec Evropy, kterou představí 18. července v rámci festivalu Colours of Ostrava, dodal, že je zmatený z politické situace v Česku, kde dřív pracoval jako novinář. Jeho kritice se nevyhnul premiér Andrej Babiš, prezident Zeman, předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura ani čeští komunisté. 

„Šokuje mě eurofobie, která tady panuje. Jste malá země obklopená velkými sousedy a představa, že můžete fungovat bez Evropské unie, je prostě směšná. Vždyť jste nejlepší roky zažili v rámci unie,“ uvedl. Kirchick v knize Konec Evropy s podtitulem Diktátoři, demagogové a doba temna před námi píše, že z hlediska bezpečnosti má Evropa dva hlavní problémy: Rusko a migraci.

James Kirchick.

James Kirchick.

Vyjadřuje myšlenku, že pro liberální demokracii není naprostá nezbytnost mít liberální migrační politiku. Kirchick například Viktora Orbána nekritizuje kvůli jeho postoji k migraci, ale spíše kvůli jeho útokům na soudnictví či svobodná média. „Pokud se středové strany nevzpamatují a nezačnou se otázce migrace věnovat, hrozí, že se na tom vyprofilují jenom extremistické strany,“ uvedl. 

Ocenil Trumpovy sankce

„Na druhou stranu je nepřijatelné říct, že nepřijmete jediného uprchlíka, to není evropský ani rozumný postoj. Myslím, že Česko si může dovolit přijmout několik tisíc uprchlíků a neskončí jako Francie,“ dodal. Pondělní setkání prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa Kirchicka neuspokojilo. Trumpa odsoudil za to, že veřejně pochybuje o amerických bezpečnostních službách, zatímco vyjadřuje důvěru ve Vladimira Putina.

Budoucí prezident by měl zlepšit styl oblékání, říkají stylisté.
Václav Klaus se sešel s Milošem Zemanem.

„A ze zhoršení rusko-amerických vztahů obviňuje na cizí půdě Spojené státy a napadá naše spojence v NATO. To je na amerického prezidenta naprosto bezprecedentní chování,“ uvedl. Na druhou stranu ocenil, že Trumpova administrativa na Rusko uvalila ty nejsilnější sankce a dodává zbraně Ukrajině, což se za Baracka Obamy nedělo. 

James Kirchick se narodil v roce 1983. Svého času pracoval pro Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Publikuje v řadě periodik v USA i v Evropě. V roce 2007 obdržel ocenění Novinář roku od společnosti lesbických a gay novinářů. V prezidentských volbách v USA podporoval Demokratickou stranu a Hillary Clintonovou. Svou první knihu Konec Evropy sepsal na základě vlastní reportérské práce.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
IT TECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč