Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šokující rekord se zrodil jinde než v Dauhá

Česko

FAYETTEVILLE Zatímco osm nejlepších vícebojařů na světě soupeřilo na halovém MS v katarském Dauhá, dějiny se přepisovaly na druhé straně zeměkoule.

Dvaadvacetiletý Američan Ashton Eaton si na univerzitním šampionátu ve Fayetteville zlepšil všechny sedmibojařské rekordy, vytvořil čtyři absolutní osobní maxima a dokázal to, oč se Tomáš Dvořák, Roman Šebrle nebo Bryan Clay neúspěšně pokoušeli mnoho let. Sedmnáct roků starý světový rekord Dana O'Briena se stal minulostí, Eaton ho výkonem 6499 bodů překonal o 23 bodů.

Mimořádná zpráva obletěla svět jako blesk z čistého nebe. Eaton není úplně neznámý závodník, ale rekordní sedmiboj byl teprve jeho osmým v kariéře. Osobní maximum v sedmiboji si zlepšil o 243 bodů. Kouč univerzitních vícebojařů Harry Marra si vždy před závody napíše do bloku nejlepší možné výkony, které od svých svěřenců očekává. „Ale Ashton je všechny překonal. Neuvěřitelné,“ kroutil hlavou.

V desetiboji závodil loni na MS v Berlíně, kde skončil součtem 8061 bodů na 18. místě. Osobní rekord v desetiboji má 8241 bodů, ale podle halového zlepšení se dá očekávat, že by mohl v létě bez problémů atakovat hranici 8600 bodů. Je výborný sprinter, skokan i běžec, ale slabší má všechny vrhy.

Když Ashtonovi hlásili při závěrečném kilometrovém běhu mezičasy, bojoval. „Tři kola před cílem jsem si jen opakoval: světový rekord, světový rekord, světový rekord,“ poznamenal Eaton. „A jak se teď cítím? Já vůbec nevím,“ tápal v euforii.

Autor: