130 let

Šokující snímky za oponou

Česko

Co bylo tak nepřípustného na snímcích, jejichž výstava, sotva je v sídle Evropského parlamentu v Bruselu před rokem vystavili, byla hned nazítří uzavřena? Samozřejmě už samo téma. Ovšem za to fotograf, Polák Adam Borowski, nemohl. Válečné záběry z čečensko-ruského konfliktu, drsné a nemilosrdné, byly podle mínění někoho prý jednostranné.

Ale ruku na srdce, co může být jednostranného na fotografiích mrtvých, zohavených těl, co může být jednostranného na bezmocném zoufalství lidí, kteří ztratili své blízké, a co je jednostranného na smutku vyděšených dětí?

Expozice nazvaná Čečna – konečné řešení má podtitul Výstava, kterou určitě nechcete vidět. Málokdo si – pochopitelně – libuje v takových snímcích.

Tentokrát tedy pořadatelé z Knihovny Václava Havla sáhli k jisté obezličce: v Galerii Montmartre v Řetězové ulici na pražském Starém Městě jednotlivé fotografie zahalili černými závěsy. Návštěvník si každý snímek musí poodhalit sám. A pokud má už dost, další záclonku neodhrne.

Při prezentaci souboru fotografií Adam Borowski přiznal, že některé záběry vznikly dokonce v součinnosti s ruskými vojáky, a že autorem tedy není jen on, ale také sami vojáci, kteří tyto autentické, šokující záběry prodávali zahraničním agenturám a novinářům.

Námitka, že Čečna je už dnes dál, že situace, jak ji popisují snímky souboru, neodpovídá současnosti, neobstojí. Svědci potvrdí, že násilí se v Čečensku prosazuje nadále, že partyzánská válka pokračuje, utrpení civilistů není minulostí. Proto stojí za to překonat přirozený odpor „normálního“ člověka zvyklého žít v míru a černou roušku přece jen odhrnout.

Výstava potrvá do 14. prosince.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás